Dlaczego psy kręcą się w kółko przed snem i na spacerach? Odpowiedź zaskakuje i bawi jednocześnie

Dlaczego psy kręcą się w kółko przed snem i na spacerach? Odpowiedź zaskakuje i bawi jednocześnie Źródło: Unsplash/ Edvinas Bruzas

Psy kręcą się w kółko przed snem i na spacerach o czym mogą przekonać się ich opiekunowie. Po wielu latach badań wyszło na jaw, dlaczego się tak zachowują. Rezultaty analiz są zaskakujące i zabawne jednocześnie.

Psy od wielu lat są pod czujnym okiem badaczy i behawiorystów, którzy chcą ustalić przyczyny typowych dla psów zachowań. Przedmiotem badań czworonogów stały się już nie tylko zachowania agresywne, które w pierwszej kolejności musiały zostać przebadane ze względu na bezpieczeństwo ludzi i innych zwierząt. Teraz przyszedł czas na analizowanie zachowań, które nie przeszkadzają opiekunom psiaków, ale ich zastanawiają. 

Bardzo interesującym zjawiskiem, które towarzyszy prawie wszystkim czworonogom, jest kręcenie się w kółko przez położeniem się spać lub na spacerach przed defekacją. Skąd bierze się takie zachowanie i co oznacza? 

Psy i ich tajemnice ujrzały światło dzienne

Dotychczas pojawiało się wiele teorii, które miały być rozwiązaniem dla psiego kręcenia się. Jednak, pomimo badań przez wiele lat, nie udało ustalić się dlaczego psiaki się tak zachowują. Dzisiaj po przeprowadzeniu serii badań i analiz naukowcy odkryli co jest tego przyczyną.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeżeli chodzi o kręcenie się przed położeniem się spać, to psy robią to od wieków. Psi przodkowie, którzy nie mieli miękkich posłanek czy ciepłych koców, musieli zwijać się w kłębek, żeby było im cieplej. Powierzchnia na które psy spały rzadko nadawała się do położenia od razu, a kręcą się w kółko psy mogły ugnieść trawę czy śnieg.

Dzisiaj grzeje: 1. Położyła niemowlaka do łóżeczka. Gdy chwilę później spojrzała na monitoring, stanęło jej serce. Ktoś leżał obok jej dziecka
2. Mama zrobiła sobie w kinie zdjęcie z dziećmi. Dopiero później zauważyła szczegół, przez który nie może spać po nocach

W przypadku załatwiania potrzeb fizjologiczny na spacerach i kręceniem się przed już nie było tak łatwo. Po dwuletnich badaniach, udało się ustalić, że jest to związane z magnetorecepcją. Dzięki tej zdolności psiaki perfekcyjnie orientują się w przestrzeni. Z badań wyszło, że psy preferują kierunek w osi północ-południe, skąd można zaobserwować kręcenie się.

Najlepsze newsy dnia:

  1. ZUS masowo ZABIERA zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  2. Ojciec przeczytał wiadomości swojej 7-letniej córki do koleżanki. W ostatniej chwili zadzwonił na policję
  3. Zobaczyłeś plastikową butelkę przy kole samochodu? Uważaj, niebezpieczeństwo nadciąga
  4. Justyna Kowalczyk właśnie przestała ukrywać partnera, wielka tajemnica wyszła na jaw. Wielu ludziom opadnie szczęka na widok miłości jej życia
  5. Dlaczego Grażyna Torbicka nie ma dzieci? Smutny fakt z jej życia

źródło: radiozet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News