W Holandii nie ma już bezpańskich psów. Posmutnieliśmy, gdy dotarło do nas, jakie metody zastosowano

W Holandii nie ma już bezpańskich psów. Posmutnieliśmy, gdy dotarło do nas, jakie metody zastosowano Źródło: pixabay Kapa65

Psy należą do najpopularniejszych zwierząt, które żyją w naszych domach, jednak problem ich bezdomności jest naprawdę duży. Holandia postanowiła pozbyć się problemu i podjęła konkretne kroki, aby osiągnąć cel.

Psy to główni mieszkańcy wszystkich schronisk dla zwierząt, a to ile czworonogów błąka się po ulicach, jest trudne do oszacowania. Wiele miast stara się uporać z ogromnym problemem, jednak Holandia postanowiła odgórnie przedsięwziąć pewne kroki.

Psy oraz ich właściciele objęci specjalnym prawem

Psy, które pozostają bezpańskie przestały być problemem na holenderskich ulicach. Dlaczego? Wszystko za sprawą podjętych kroków prawnych. Przede wszystkim odgórnie ustalono, że psy podlegają obowiązkowej sterylizacji oraz kastracji. Każdy z psów na terenie kraju został poddany temu zabiegowi oraz dodatkowo zaszczepiony oraz poddany badaniom, tak aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Wprowadzona została nowatorska metoda PSVIR, czyli po prostu: zbieranie, sterylizacja, szczepienie, identyfikacja i powrót. Są to przepisy ogólnokrajowe, a nie lokalne jak przeważnie ma to miejsce.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zajęło to trochę czasu, ale efekt jest tego wart

Psy są poddawane zabiegom zupełnie bezpłatnie, a dodatkowo w konkretne dni właściciele zwierzaków mogą zabrać swoje pupile na darmowe badania oraz niezbędne szczepienia. Prawo to zostało wdrożone w 2016 r. i obecnie procent wysterylizowanych samic na terenie Holandii wynosi około 70. Proces wciąż trwa, jednak w związku z wdrożonym prawem oraz tym, że mieszkańcy Holandii chętnie dostosowali się do przepisów, z ulic zniknął problem bezpańskich psów.  

Dzisiaj grzeje: 1. Chiny mają propozycję dla Polski, chodzi o koronawirusa. Niebywałe, może okazać się kluczowa w walce z epidemią

2. Lidl zdecydował się na ważny krok. Zmiany w płatnościach, każdy klient powinien o nich wiedzieć

Rząd zwiększył także przewidziane kary

Psy mogą zdecydowanie spać spokojnie. Holenderski rząd jeszcze bardziej zwiększył ochronę czworonogów. Każdy akt zaniedbania lub okrucieństwa jest w tym momencie zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3 oraz przewidziana jest także grzywna w wysokości aż 16 000 euro lub więcej. Porzucanie zwierząt jest określone jako nielegalne, a aby przepisy były przestrzegane, w policji powołano nowe, specjalne oddziały, których głównym zajęciem jest dbanie o dobro zwierząt. To naprawdę smutne, że tak prosty sposób, jakim jest sterylizacja nie jest stosowany odgórnie w większości krajów na świecie. Zabieg jest znany i stosowany, jednak ustanowienie go jako obowiązkowy rozwiązałoby problem bezpańskich psów. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uratowany szczeniak ma uszy jak bułki cynamonowe. Wszyscy chcą go adoptować
  2. Z bronią w ręku ukradli 100 tys. maseczek. Przez koronawirusa dochodzi do strasznych wydarzeń
  3. Agata Duda w końcu przerwała milczenie. Chodzi o koronawirusa
  4. Szybki test ujawnia twoje największe i najgorsze wady. Nawet te, które próbujesz ukryć, odważysz się?
  5. Kierowca wziął pod swój dach bezdomnego kota. Niesamowite, jak kilka dni później zwierzak się "odwdzięczył"
  6. Polka leciała samolotem akcji "Lot do Domu". Jest oburzona tym, jak ją potraktowali, opowiedziała wszystko

Źródło: Amsterdam Hangout

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News