Czy psy rozumieją, co do nich mówisz? Naukowcy przeprowadzili badania, wyniki są niebywałe

Czy psy rozumieją, co do nich mówisz? Naukowcy przeprowadzili badania, wyniki są niebywałe Źródło: pixabay/Jaclou-DL

Psy to zwierzęta, o których na pewno można powiedzieć, że są jednymi z najinteligentniejszych stworzeń. Nieraz potrafią zaskoczyć swoim właścicieli. Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili przełomowe badania, z których wynika, że są mądrzejsze niż nam się wydaje.

Psy to stworzenia bez których wielu ludzi nie wyobraża sobie swojego życia. Nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ciężko się z tym nie zgodzić. Słyną też z tego, że są bardzo inteligentne. Tę tezę postanowili potwierdzić naukowcy z Anglii.

Psy rozróżniają poszczególne słowa

Brytyjscy eksperci postanowili zbadać zdolność psów do rozpoznawania poszczególnych słów wypowiadanych przez człowieka. Testy zostały przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex w Brighton. Swoje obserwacje ujawnili w czasopiśmie "Biology Letters”.

Często zdarzają się sytuacja, że gdy ktoś mówi do swojego psa, inna osoba pyta: "Po co do niego mówisz? Przecież on nic nie rozumie". Okazuje się, że może być zgoła inaczej. Brytyjscy naukowcy uważają, że czworonogi podobnie jak ludzie rozróżniają mowę człowieka w zależności od wieku czy płci. Psy rozpoznają także poszczególne wyrazy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania

Zespół dowodzony przez dr Holly Root-Gutteridge przeprowadził szereg testów, którym zostały poddane przedstawiciele 42 różnych ras psów. Czworonogom puszczano proste, jednosylabowe wyrazy, które brzmią podobnie do siebie. Słowa nie mogły być podobne do popularnych komend oraz były wypowiadane przez osoby o różnej płci i akcencie.

Według raportu naukowców. Psy pochylały się i poruszały uszami w stronę głośnika, kiedy usłyszały nowe słowo. Gdy wyraz został użyty przez inną osobę, czworonogi już nie reagowały. Ten materiał może dowodzić, że psy rozumieją poszczególne słowa, niezależnie od tego, przez kogo są wypowiadane. Te badania mogą dowodzić, że psy rozumieją poszczególne słowa i nie musi je wypowiadać ich właściciel. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dziadek znalazł w lesie 130-letni nagrobek. Gdy przeczytał napis, prawie zemdlał
2. Ojciec zorganizował zbiorowy gwałt na własnym dziecku. Porażające doniesienia tylko dla ludzi o mocnych nerwach

- Te badania sugerują, że pomimo wcześniejszych założeń, zdolności rozpoznawania słów nie można przypisać wyłącznie ludziom - informuje dr Holly Root-Gutteridge. Dodaje jednak, że nie można jednoznacznie stwierdzić czy psy rozumieją znaczenie wypowiadanych słów. Potrafią je rozróżniać. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Maryla Rodowicz ma syna o nieziemskiej urodzie. Jego zdjęcie nie kłamie
  2. Najpierw umarło mu malutkie dziecko, potem zdradziła go żona. Marek Piekarczyk przeszedł przez piekło
  3. Do sieci trafiło powalające nagranie. Tak dorabiają sobie Sławomir z żoną, wielu uzna to za kompromitację
  4. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  5. Sieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie trudny przeciwnik, z którym będzie mieć problemy

źródło: wp

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News