Szkolą psy, by wyczuwały koronawirusa. Jest tylko jeden duży problem, potrzebują pomocy

Szkolą psy, by wyczuwały koronawirusa. Jest tylko jeden duży problem, potrzebują pomocy Źródło: pxfuel.com Creative Commons Zero - CC0

Psy są niezastąpione w codziennym życiu. Niektóre z nich dzielnie pracują, nieustannie szkoląc się w wywąchiwaniu materiałów wybuchowych, narkotyków lub właśnie chorób. Naukowcy są przekonani, że czworonogi są w stanie wyczuć koronawirusa u zakażonego człowieka.

Psy mają dużą szansę sprawdzić się, jako "narzędzie" do wstępnej diagnostyki potencjalnie chorych na koronawirusa. Naukowcy opracowali już plan działania.

Psy będą szkolone do walki z koronawirusem, jest jednak pewna przeszkoda

Eksperci z Medical Detection Dogs - organizacji, która prowadzi pionierskie prace m.in. w zakresie wykrywania nowotworów i cukrzycy - uważają, że psy mogą wywęszyć koronawirusa i mogą pomóc w badaniu przesiewowym ludzi, dzięki czemu tak cenne dziś testy będą stosowane tylko w razie potrzeby. Psy mogą wyczuć nie tylko wyżej wymienione choroby, ale też uprzedzać przed atakiem padaczki, zdiagnozować chorobę Parkinsona, zdiagnozować malarię (wtedy, kiedy człowiek nie ma jeszcze żadnych objawów) czy też wykryć infekcje wirusowe - właśnie ten ostatni argument sprawił, że naukowcy postanowili wyćwiczyć psy do walki z koronawirusem. Czworonogom oczywiście nic nie grozi, ponieważ nie zakażają siebie i innych COVID-19.

Współpracując z Londyńską Szkołą Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz Uniwersytetem Durham, naukowcy uważają, że najlepszy przyjaciel człowieka może wyćwiczyć się w wyczuwaniu zapachu koronawirusa w 6 tygodni, aby zapewnić szybką i nieinwazyjną diagnozę. Jednak jest jeden, poważny problem - chociaż przedsięwzięcie ma ogromną szansę się udać, brakuje funduszy. Na 6-tygodniowe badania i szkolenia potrzebne jest aż milion funtów. Dlatego naukowcy postanowili założyć specjalną ZBIÓRKĘ.

Będą mogły badać aż do 750 osób na godzinę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Celem jest, aby psy mogły badać każdego, w tym bezobjawowego, i informować nas, czy należy je poddać testom (...) Zwierzęta będą mogły badać do 750 osób na godzinę i wspierałyby swoją diagnostyką wykonywanie testów na koronawirusa. Po przeszkoleniu pierwszych psów i ustaleniu protokołów szkoleniowych możemy zaangażować inne agencje w kraju i za granicą, aby zwiększyć liczbę pracujących zespołów - mówi jeden z badaczy.

Dzisiaj grzeje: 1. Mężczyzna pod Biedronką nagle osunął się na ziemię i umarł. Reakcja świadków zdumiewa
2. Trwają prace nad programem 1000 plus. Do kogo wkrótce mogą trafić pieniądze?

Pieniądze zostaną wykorzystane do zebrania próbek zapachów od pacjentów zakażonych koronawirusem - aktualnie chorujących, tych, którzy przeszli test pozytywnie a nie mieli żadnych objawów, np. zakażając się od kogoś bliskiego oraz od osób już wyleczonych. Próbki te zostaną podane pięciu psom, które są już przeszkolone w wykrywaniu chorób poprzez zapach. Jeśli szkolenie z COVID-19 zakończy się sukcesem, psy będą mogły zostać rozmieszczone na lotniskach lub w miejscach publicznych w celu zapewnienia nieinwazyjnego badania przesiewowego pod kątem śmiertelnej infekcji. Po wygaśnięciu epidemii czworonogi będą również bardzo przydatne - w razie, gdyby pojawiła się kolejna fala zachorowań w jakimkolwiek państwie, będzie można natychmiast wykorzystać ich umiejętności.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Monitoring z windy ku przestrodze właścicieli psów. Chwila nieuwagi i mogłoby skończyć się tragicznie
  2. Chcieli uśpić psa, bo miał problemy z chodzeniem. Golden retriever ważył 78 kilogramów
  3. Wyszła przed dom, po kilku krokach była świadkiem porażającej sceny. Natychmiast wyciągnęła telefon
  4. Agata Duda nagrała apel do wszystkich Polaków. Już po pierwszych słowach ciarki przechodzą po plecach
  5. Jacek z "Królowych życia" okradziony. Zgłasza sprawę i prosi fanów o pomoc
  6. Gwiazda internetu ma koronawirusa i nie przestrzega kwarantanny. Naraża dzieci, internauci nie zostawiają na niej suchej nitki

Źródło: Metro

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News