Pies
Fot. Flickr
Wiadomości Pikio - 14 Grudnia 2018

92% Polaków wierzy w popularny mit o psim wzroku. Czas go wreszcie obalić!

Psi wzrok i jego tajemnice dla wielu właścicieli czworonogów wciąż pozostają prawdziwą zagadką. Warto jednak zapoznać się z kilkoma faktami, które mogą obalić niezwykle powszechne niestety mity. Oto wszystko, czego mogliście nie wiedzieć o psim wzroku, a bez wątpienia was zainteresuje.

Psi wzrok to zagadnienie, które zdecydowanie intryguje wielu miłośników przyjacielskich i niezwykle oddanych ludziom czworonogów. Niestety po sieci krąży wciąż wiele popularnych informacji, które ostatecznie z prawdą nie mają jednak nic wspólnego.

Czym charakteryzuje się psi wzrok? Nieznane, ważne fakty o oczach najlepszych przyjaciół ludzi

Najpowszechniejszą z nich, w którą wierzy wciąż wielu właścicieli psów, jest bez wątpienia mit o daltonizmie. Liczni miłośnicy tych czworonogów są przekonani, że widzą one świat jedynie w czarno-białych barwach, ale nie jest to prawdą. Psy widzą kolory, jednak nieco inaczej niż ludzie. Kiedy w oku człowieka znajdują się 3 rodzaje specjalnych receptorów odpowiedzialnych za odbieranie poszczególnego koloru (czerwonego, zielonego i niebieskiego), nasi pupile mają jedynie 2 (żółty i niebieski), a więc postrzegają kolory "tylko" dwubarwnie. Co ciekawe, psy są z reguły krótkowidzami. Stratę tę rekompensuje im jednak jeden ważny fakt - mają dużo lepsze widzenie peryferyjne niż ich właściciele. Pole widzenia czworonogów rozciąga się średnio na nawet 250 stopni (w zależności od konkretnego osobnika), podczas gdy u człowieka jest to jedynie około 180 stopni.

Dlaczego oczy psa "świecą" w ciemności? Zaskakujące sekrety przyjacielskich czworonogów

Dzięki specjalnej budowie gałki ocznej psy doskonale widzą także w ciemności. Wszystko to zawdzięczają oczywiście większym źrenicom, liczniejszej ilości światłoczułych pręcików oraz błonie odblaskowej. To właśnie z pomocą ostatniej z wymienionych części po zaświeceniu źródłem światła w psie oczy, błyszczą się one w zaskakujący sposób. Sekretem doskonałego wzroku czworonogów w ciemnościach jest więc fakt, iż ich gałki oczne zdecydowanie lepiej pochłaniają światło, które jest w tym przypadku czynnikiem kluczowym.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PromocjaRossmann szaleje na święta! Co warto kupić w okresie największej promocjiCzytaj dalej
Zdecydowanie warto więc przyglądać się psim oczom. Ich praca stanowi bowiem naprawdę interesujące, intrygujące zagadnienie. Od czasu zapoznania się z podobnymi faktami, być może właściciele czworonogów spojrzą na rozbrajające źrenice pupili jak na genialne narzędzie, którym te bez wątpienia są. Nie odbierze im to jednak oczywiście magicznej, niezbadanej mocy przekonywania ludzi do oddania psu każdej przekąski, o której tylko zamarzy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Coś wspaniałego. Zenek Martyniuk na święta postanowił zaskoczyć absolutnie wszystkich
  2. Rasy psów małych: pełen opis, charakterystyka i porady
  3. Z Dodą dzieje się coś strasznego! Przerażające ZDJĘCIA obiegają media
  4. Psy które wyglądają jak misie! Są po prostu urocze
  5. Ulubiona bohaterka „Ślubu od pierwszego wejrzenia” zaskoczyła! Jej przeszłości nie znał nikt
ZAMIANA
Małgorzata PieńkowskaM jak miłość: Straszne choroby stanęły na drodze tych gwiazd. Życiowe tragedie aktorówCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News