Funkcjonujący w politycznym niebycie były poseł Prawa i Sprawiedliwości, Adam Hofman proponuje przywrócenie kary śmierci dla najbardziej zwyrodniałych przestępców – ot, taki sposób na zwrócenie na siebie uwagi wykorzystując czas kampanii wyborczej i oczekiwania części społeczeństwa.

Według przedwcześnie skończonego polityka „prawicy” państwo powinno dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli więc trudno się z nim nie zgodzić. Pan poseł celowo zapomniał jednak – jak zresztą każdy polityk proponujący przywrócenie kary śmierci –  o jednej ze wspanialszych funkcji najwyższego wymiaru kary, czyli skuteczne odstraszanie urzędników i polityków od popełniania przestępstw korupcji i działania na szkodę państwa.

Kara śmierci dla największych zbrodniarzy niesie za sobą ogromne korzyści tj. zrzucenie z obywateli przymusu utrzymywania zwyrodnialców oraz zapewnienie społeczeństwu większego poczucia bezpieczeństwa poprzez definitywne rozprawienie się z niebezpieczeństwem w postaci zwyrodnialca wypuszczonego na wolność.

Zgodzimy się chyba w kwestii tego, że przestępstwa korupcji na poziomie urzędnika państwowego i polityka to jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa nie tylko obywateli ale całego państwa jako instytucji.

Być może niewielu Polaków i Polek wie, że w czasach gdy nasz kraj odradzał się z popiołów kara śmierci funkcjonowała w nim także jako główna kara dla urzędników państwowych, którzy dopuścili się jednego z najohydniejszych przestępstw – korupcji i zdrady.

Ustawy z 1920 i 1921 roku przewidywały najwyższy wymiar kary dla wszystkich urzędników państwowych, którzy z chęci osobistego zysku popełniali przestępstwa korupcji, protekcji itd.

Ustawa z dnia 18 marca 1921 r. o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników (Dz.U. 1921 nr 30 poz. 177 1921.04.06) zakładała, że każdemu urzędnikowi, który przyjął podarunek lub korzyść majątkową lub obietnicę podarunku bądź korzyści majątkowej, wręczonych mu w zamiarze pogwałcenia obowiązków urzędowych i służbowych, groziła kara śmierci przez rozstrzelanie.

4dcb354998225ccfd0e537746019d8af,640,0,0,0Jedynym sposobem na uniknięcie głównej kary i zamienienie jej na wieloletnie więzienie było oddanie wszystkich nielegalnie przyjętych korzyści oraz przyznanie się do winy i przyczynienie się do wykrycia przestępstwa ale tylko wtedy gdy urzędnik zrobiłby to zanim śledczy sami dowiedzieliby się o jego czynie.

Może powinniśmy zaproponować panu Hofmanowi żeby dodał do swojego projektu ustawy wzmiankę o urzędnikach i politykach? W końcu musimy dbać o bezpieczeństwo nie tylko obywateli ale też ojczyzny.

Bądź na bieżąco z moimi wpisami. Kliknij Lubię to!

...

Zobacz również