Zwierzęta domowe są częścią ludzkiego życia od dziesiątek tysięcy lat. Najpopularniejsze z nich, pies, jest nam już tak bliskie, że staje się obiektem typowej dla ludzi manifestacji miłości i przywiązania: pocałunków i przytulania. Jak się okazuje, to drugie może być szkodliwe zarówno dla nich, jak i dla nas.

Każdy, kto kiedykolwiek posiadał pod swoim dachem psa, wie jak, poczciwe są to zwierzęta. Lubią, gdy się je głaszcze i do nich mówi, często potrafią wykonywać różne polecenia i zwykle robią to z psim uśmiechem, czyli merdając ogonem. Psy umieją bardzo mocno przywiązać się do swoich właścicieli, ale jak się okazuje, na czułości z ich strony wielu z nich reaguje inaczej niż byśmy tego chcieli. Jak twierdzą specjaliści, najlepszego przyjaciela człowieka nie wolno przytulać, gdyż może wywołać to u nich stres i agresję.

– Wiele psich treserów zgodzi się, że przytulanie psa to zły pomysł. Nigdy nie widziałam psa, który by machał radośnie ogonkiem w momencie, kiedy ktoś go przytula. Psy robią wtedy coś innego. Próbują sobie poradzić z tą trudną dla nich sytuacją – twierdzi Anna Horowitz, psycholog zwierzęcy.

Zdanie badaczy

Takie samo stanowisko zajmuje w tej sprawie słynny treser i ekspert od psiej psychologii, dr Stanley Coren. Mężczyzna od lat zajmuje się badaniami inteligencji i zdolności umysłowych psów. Swoje stanowisko opiera na wieloletnim doświadczeniu i obserwacjom.

Dzieci w niebezpieczeństwie

Inaczej niż dorośli, dzieci mogą nie powstrzymać się od przytulania czworonogów. W takiej sytuacji to one są najbardziej narażone na agresję ze strony psa, który ma już dość niekomfortowego dla niego traktowania. Wiadomo także, że każdy pies ma swoje własne preferencje i należy zbadać je, zanim dopuścimy do niego dzieci.

– Niektóre psy mogą sobie z tym nie radzić i może dojść do ataku przez psa, który na co dzień nie jest agresywny […] To nie jest wina psa […] Wydaje się nam, że przytulając naszego psiego przyjaciela, okazujemy mu miłość, a on czuje się kochany. Moim zdaniem jesteśmy w dużym błędzie – dodaje Horowitz.

źródło: gazeta.pl

Którą rasę psów Polacy lubią najbardziej? [ZOBACZ!]

Zakład, że TEGO nie wiedziałeś o swoim kocie?!

...

Zobacz również