Przyjęcie komunijne: gdzie je zorganizować - w domu czy w restauracji?

Przyjęcie komunijne: gdzie je zorganizować - w domu czy w restauracji? Źródło: pixabay.com/Pitsch

Przyjęcie komunijne - lepiej zorganizować je w domowym zaciszu, czy jednak wydać trochę więcej i zostawić to profesjonalistom w restauracji? Koszt wydania takie przyjęcia może przyprawić o zawroty głowy. W końcu dziecko I Komunię Świętą przeżywa tylko raz, jednak czy na prezenty, obiad i ubrania warto wydawać fortunę?

Przyjęcie komunijne w formie skromnego obiadu dla najbliższej rodziny, czy wystawnej kolacji w restauracji? Coraz modniejsze stają się imprezy na kilkadziesiąt osób organizowane z okazji Pierwszej Komunii Świętej dziecka. Rodzice prześcigają się nie tylko w prezentach, ale także organizacji tego wydarzenie, a nawet strojach, dekoracjach i zaproszeniach. Komunia Święta jako sakrament i kwestia dotycząca wiary schodzi na dalszy plan. 

Przyjęcie komunijne w domu czy restauracji? Jak wybrać menu i dekoracje?

Zdania co do miejsca organizacji przyjęć są mocno podzielone, jedni wolą zaoszczędzić pieniądze, a poświęcić więcej czasu na przygotowanie poczęstunku, drudzy nie chcą się trudzić i wynajmują salę w lokalu.

 - Przyjęcie oczywiście było w domu, dla najbliższych. Mama z babcią nieźle się nagimnastykowały, żeby nakarmić kilkanaście osób. Przygotowały tradycyjny niedzielny obiad: rosół, schabowy z ziemniaczkami, sernik z polewą czekoladową, do popicia kawa albo herbata. A każdy był zadowolony - wspomina matka, która wyprawia w tym roku dziecko do Komunii.

Restauracje często mają różnorodne oferty komunijne. Sale na niedzielny obiad trzeba rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem, ponieważ terminy na kwiecień, maj i czerwiec są pozajmowane dużo wcześniej. Cena takiej imprezy zależy oczywiście od ilości zaproszonych gości, zwykle płaci się od tak zwanego talerzyka. To koszt rzędu 100-150 złotych, drożej niż w domu, jednak całą organizacją zajmuje się restauracja, to ona dekoruje salę i oferuje wybrane menu. 

Jeśli natomiast decydujemy się na kameralne przyjęcie w domu, sami musimy o wszystko zadbać, jednak możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Mamy wpływ na wszystko - wystrój i podawane dania, ich jakoś i smak. Możemy podać tradycyjny obiad lub wymyślne potrawy, które zaskoczą gości. Problem pojawia się już na początku przygotowań, do was należy ugotowanie kilkunastu porcji, podanie ich, a potem posprzątanie po zaproszonych. Jest jeszcze jedno rozwiązanie - catering, wtedy pozostaje tylko dekoracja stołu i sprzątanie. 

 - Dla 20 osób można zrobić w domu, ale dla 50 to już wyzwanie, to jak małe wesele, a jaki bałagan przy tym i ile nocy nieprzespanych - zauważa internautka.

R.S.V.P. na zaproszeniu - wszystko dopięte na ostatni guzik

Jeszcze przed przyjęciem trzeba zadbać o odpowiednie sproszenie gości. Zaproszeń w sklepach internetowych jest całe mnóstwo, ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Można samodzielnie je zaprojektować i wydrukować, aby trochę zaoszczędzić. Dopisek R.S.V.P., czyli skrót od francuskiego zwrotu repondez s'il vous plait - dosłownie: proszę odpowiedzieć. To sygnał dla zaproszonych, że gospodarz oczekuje potwierdzenia zamiaru przybycia.

  1. Wiemy co kupić w prezencie komunijnym chłopcu. Jakie są trendy w tym roku?
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Czy wręcza się prezenty na rocznicę Komunii? Tak, wiemy jakie
  4. Wiemy co kupić dziewczynce na I Komunię. Jakie są trendy w tym roku?
  5. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
Następny artykuł