Od marca przyszłego roku czekają nas wielkie zmiany w polskim prawie. Niestety, nowe przepisy niosą za sobą konsekwencje związane z utratą pracy przez wielu Polaków. Co się zmieni?

Polaków czeka naprawdę ogromna zmiana. Wprowadzony zakaz handlu w niedzielę rozpocznie się od początku marca 2018. Nowe przepisy będą obowiązywały tylko w dwie niedziele w miesiącu, ale z czasem zostanie zredukowany do jednej. Od 2020 roku Polacy nie będą mogli robić już zakupów w niedzielę, poza małymi wyjątkami.

ZOBACZ TAKŻE: PiS wyrolowany! Mimo zakazu handlu będzie można kupić WSZYSTKO

– Na początku będą obowiązywały dwie niedziele z zakazem handlu w miesiącu, w 2020 roku już wszystkie niedziele będą wolne. Dni te będzie można spędzać z rodziną. Niestety nie został wprowadzony zakaz handlu internetowego. Na razie nie skorzystają więc pracownicy zatrudnieni w tej branży. Zapewne można liczyć na nowelizację ustawy w niedalekiej przyszłości i obejmie ona także ten sektor – powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

ZOBACZ TAKŻE: Zakaz handlu to początek. W niedzielę zamkną także…

Wolna niedziela a brak pracy

Przez zmniejszoną liczbę przepracowanych w tygodniu godzin, wielu pracowników po prostu straci pracę. Nowe przepisy nie obowiązują jednak wszystkich branży.

Wolne w niedziele będą mieli ci, którzy zatrudnieni są w handlu. Nowe przepisy przewidują także, że osoby pracujące w restauracjach, kwiaciarniach czy na basenach – będą musiały iść do pracy także w niedzielę.

ZOBACZ TAKŻE: Biedronka i Lidl mają w nosie zakaz handlu w niedzielę. Będą normalnie sprzedawać bez konkurencji!

– Przez nowe regulacje ok. 20-30 tys. pracowników straci posadę, jednak obecnie w Polsce rynek pracy jest bardzo chłonny. Teoretycznie będą oni mogli znaleźć zatrudnienie w innych dziedzinach. Być może nowe zmiany sprawią, że Polacy będą bardziej zrelaksowani, chętniejsi do podejmowania pracy – dodał Arendarski.

Źródło: praca.interia.pl

9 największych kompromitacji rządu PiS

Te rzeczy przypomną ci, jak wspaniałe było twoje dzieciństwo!

Zobacz również