Analityk CIA i członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Paul D. Miller, już kilka lat temu przewidział agresję Rosji na Ukrainę oraz kryzys imigracyjny. Teraz ostrzega o kolejnym ruchu Władimira Putina, który może doprowadzić do globalnego konfliktu pomiędzy NATO i Rosją. 

Były już analityk CIA i członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Paul D. Miller, w 2012 roku na łamach magazynu „Foregin Policy” przekonywał, że Rosja będzie kontynuowała agresywną politykę względem byłych krajów Związku Sowieckiego. Jak wówczas przewidywał, agresja na Gruzję będzie miała swoją kontynuację w pierwszej kolejności na Ukrainie. W efekcie tego część Ukrainy miała zostać anektowana przed Federację Rosyjską.

I tak rzeczywiście się stało. Rosja pod wodzą Władimira Putina bierze udział w wojnie na Ukrainie oraz zaanektowała Krym. Wszystko również wskazuje na to, że częścią Rosji będzie w przyszłości wschodnia część Ukrainy.

Miller przewidział również kryzys imigracyjny. W kontekście agresywnej polityki Władimira Putina, pisał, że wykorzysta on poważny zagraniczny kryzys, by wzmóc w społeczeństwach nacjonalistyczne ruchy opłacane i wspierane przez rosyjską władzę. Obydwie rzeczy w połączeniu miały sprawić, że Unia Europejska będzie regionem o wątpliwej stabilności. Tu również słowa Millera się sprawdziły, w Europie wybuchł kryzys imigracyjny, w wyniku którego nastroje nacjonalistyczne się wzmogły. Również środowiska nacjonalistyczne, w niektórych krajach są opłacane przez Rosję tj. ma to miejsce między innymi w przypadku Frontu Narodowego we Francji, który miał poważne problemy wizerunkowe po tym gdy na jaw wyszło, że ogromna część finansowania jakie uzyskuje, pochodzi z Rosji.

Za swoje przewidywania Miller był wówczas ostro krytykowany, oskarżano go o niepotrzebne wywoływanie niepokoju wśród europejskiego społeczeństwa i niesłuszne atakowanie Rosji. Jednak po tym jak jego przewidywania się spełniły, zaczęto go traktować bardziej poważnie i zwracać większą uwagę na to co pisze.

Teraz Miller ostrzega przed kolejnymi ruchami Federacji Rosyjskiej, które – według niego – doprowadzić mogą do globalnego konfliktu militarnego pomiędzy NATO i Rosją. Nowym celem Rosji mają być następnie kraje bałtyckie, w tym głównie Estonia i Łotwa gdzie mieszkają największe mniejszości rosyjskie.

Jak przekonuje Miller, zamysłem Putina ma być podważenie artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że w przypadku agresji na jedno z państw należących do NATO, pozostałe udzielą mu wszelkiej pomocy militarnej. Władimir Putin liczy na to, że kraje zachodnie nie będą ryzykować globalnej wojny w obronie mało znaczących krajów tj. wspomniane Estonia i Łotwa.

Jeśli tak by się właśnie stało to istnienie NATO straciłoby sens, ponieważ członkostwo w nim nie gwarantowałoby bezpieczeństwa dla mniejszych i mniej znaczących na arenie międzynarodowej państw. A bez NATO – jak przekonuje były analityk CIA – Putin ma praktycznie otwartą drogę do stopniowego anektowania kolejnych państw w celu odbudowania imperium sowieckiego, co prezydent Rosji postawił sobie za główny cel swoich rządów.

Jak pisze Miller, nie ma dobrego wyjścia, ponieważ nawet jeśli państwa zachodnie spełnią swoje sojusznicze zobowiązania i udzielą pomocy militarnej krajom bałtyckim to oznaczać to będzie otwartą wojnę na skalę globalną.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh

...

Zobacz również