Donald Trump wypowiedział słowa, które przeraziły tysiące Amerykanów. Teraz wiadomo już, że miał rację, a Stany Zjednoczone czeka prawdziwa katastrofa.

Do wybrzeży Stanów Zjednoczonych zbliżą się drugi huragan w ciągu kilku tygodni. Irma zmierzająca nad Florydę jest znacznie silniejsza od Harvey, który zdewastował ogromne połacie Teksasu. W tej sytuacji Donald Trump wypowiedział słowa, które wcale nie pocieszyły mieszkańców Półwyspu.

W całym osiemnastomilionowym stanie trwa akcja ewakuacyjna. Znaczna część mieszkańców potraktowała poważnie ostrzeżenia synoptyków i postanowiła zabrać najcenniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy, po czym ruszyła w drogę na północ. Zakorkowane są autostrady, stacjom benzynowym kończą się zasoby paliwa, a czasu na ucieczkę pozostaje coraz mniej. Gubernator Florydy na specjalnej konferencji prasowej poprosił lud swojego stanu o rozwagę i ochronę swoich bliskich.

– Spójrzcie tylko na rozmiar tej burzy. Jest ogromna. Jest szersza, niż cały nasz stan i może dokonać wielkich i zagrażających życiu zniszczeń na obu wybrzeżach. Każdy mieszkaniec Florydy, każda rodzina, musi potraktować to zagrożenie poważnie i musi być waleczna. Musicie chronić swoje rodziny – powiedział Rick Scott.

Burza jest faktycznie większa od całej Florydy oraz większa od huraganu Andrew, który 25 lat temu zdewastował obszar, jak żaden huragan w historii. To jednak może się zmienić, jeśli Irma nie straci na sile. Wiatr, który generuje, osiąga prędkość bliską 300 km/h i zdążył już wyrządzić ogromne szkody na Karaibach. Żywioł ma także spowodować podniesienie się poziomu morza o 3 metry, co dla nizinnego i bagnistego stanu może być zabójcze. Do sytuacji w południu kraju odniósł się Donald Trump podczas konferencji prasowej w Gabinecie Owalnym z okazji wizyty emira Kuwejtu.

(Huragan Irma) jest prawdopodobnie większy, nie niesie ze sobą tyle wody, ale jest silniejszy niż Harvey. Gubernator (Florydy) wykonuje świetną pracę, są przygotowani. Nie wiemy dokładnie, gdzie uderzy, ale jesteśmy przygotowani najlepiej, jak się tylko da. (Irma) zmierza dokładnie we Florydę, więc miejmy nadzieje, że szybko zmieni kurs na wschód, ale jak na razie się to nie dzieje – powiedział prezydent Donald Trump.

źródło: wsedno24.pl

...

Zobacz również

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks