Przerażające ostrzeżenie ekspertów. Jaja trzymane na drzwiach lodówki mogą ZABIĆ

Przerażające ostrzeżenie ekspertów. Jaja trzymane na drzwiach lodówki mogą ZABIĆ Źródło: Fot. Wikimedia Commons (Kingroyos) - Flickr (Corrie Barklimore)

Na drzwiach większości lodówek, które posiadamy w swoich domach, znajduje się specjalne miejsce do przechowywania jajek. Chętnie więc z niego korzystamy, powołując się na kompetencje producentów oraz sprzedawców urządzeń. Jak jednak wynika z porad specjalistów, wszyscy powinni stanowczo zrezygnować z tego nawyku, który niestety przypłacić można nawet... życiem.

Przechowywanie jajek w lodówce nie gwarantuje niestety dłuższego czasu ich zdatności do spożycia. Warto pamiętać, że czasami jest on nawet krótszy, niż wynika to z informacji na opakowaniu. Co ciekawe, sytuację pogarsza jeszcze bardziej chowanie produktu w miejscu teoretycznie do tego przeznaczonym.

Proste zasady, multum korzyści

Sara Benwell, którą cytuje między innymi goodhousekeeping.co.uk, twierdzi bowiem, że jajka przechowywane na drzwiach narażone są na ciągłe zmiany temperatury przy zamykaniu oraz otwieraniu lodówki. Zamiast tego powinny być raczej schowane w stałej temperaturze, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Eksperci sugerują więc korzystanie ze środkowej półki. Poza tym warto pamiętać o przechowywaniu jajek w opakowaniu, aby nie przesiąkały one zapachami innych produktów, które znajdują się w lodówce. Tylko przy zastosowaniu się do tych reguł możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najdłużej zachowały one świeżość. Jeżeli bowiem zdecydujemy się zjeść jajka, które nie będą już zdatne do spożycia, musimy przygotować się na przykre konsekwencje. W teoretycznie najlepszym przypadku wszystko skończy się nudnościami i biegunką. Inaczej musimy spodziewać się wysypki oraz swędzenia. Niestety zachorować możemy nawet na salmonellę i listeriozę, których powikłania są w stanie doprowadzić do tragicznej śmierci.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News