Wong How Man bez wątpienia może zostać nazwany człowiekiem, który całkowicie oddał życie swojej pasji. Przyznać trzeba jednak, że jest ona naprawdę nietypowa. Od 30 lat przemierza on Chiny w poszukiwaniu tzw. wiszących trumien, w których kiedyś chowano zmarłych.

Nie wiadomo właściwie, z jakiego powodu ludzie zaczęli przymocowywać drewniane trumny na stromych, skalnych zboczach. Niektóre źródła twierdzą, iż robiono to, aby oddać cześć ukochanym zmarłym. Według innych żyjący chcieli w ten sposób zaoszczędzić ziemi, którą później mogli wykorzystać do uprawiania różnych potrzebnych roślin oraz ziół.

– Jeśli nie obejmiemy ich ochroną, wkrótce przestaną być częścią okolicznego krajobrazu – nawołuje Man, dla którego prawdziwą misją stało się dbanie o ów trumny. Rzeczywiście przyznać trzeba, że w dużej części zachowały się one w bardzo złym stanie i jeśli ludzie współcześni o nie nie zadbają, prawdopodobnie niedługo całkowicie znikną.

Chociaż pasja, której oddał swoje życie Wong How Man wydaje się z początku dziwna oraz nieco przerażająca, ostatecznie okazuje się po prostu chęcią zadbania o dziedzictwo historyczne, które pozostawili nam przodkowie. Trudno jednak powiedzieć, czy zdąży on odnaleźć ludzi, którzy będą chcieli razem z nim zrobić krok ku ochronie trumien, nim będzie za późno.

...

Zobacz również