Ta choroba dotyka przede wszystkim dzieci. Z jej powodu zmarło już tysiące niemowląt, a ona nadal zbiera żniwo wśród najmłodszych. Lekarze mówią o epidemii!

Wywołują ją paciorkowce, które ostatnio bardzo agresywnie atakują dzieci w wieku szkolnym. Szkarlatyna wróciła po 50 latach i rozprzestrzenia się przerażająco szybko.

ZOBACZ TAKŻE: Epidemia w Polsce! Lekarze są przerażeni, obrzydliwa choroba

Zabójca dzieci

Szkarlatyna jest bardzo niebezpieczna dla życia dzieci, które masowo zabija. Dlaczego? W skrajnych przypadkach może wywołać zaburzenia układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, utratę przytomności, szmer skurczowy nad sercem, powiększenie wątroby i śledziony – to często prowadzi do śmierci.

Warto wiedzieć, że choroba przenosi się drogą kropelkową, zatem jest bardzo zaraźliwa. Chore dziecko musi przyjmować antybiotyk – penicylinę, jej pochodne, a w przypadku uczulenia na penicylinę – makrolidy. Na szczęście taki sposób leczenia przynosi obecnie bardzo satysfakcjonujące wyniki.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje 6-latka. W 12 godzin zabiła ją przerażająca choroba

Objawowo przypomina anginę

Szkarlatyna, zwana także płonicą objawia się gorączką, bólem brzucha, gardła i głowy, wymiotami, wysypką i białym nalotem na języku. Potem język staje się „malinowy”, a brodawki smakowe powiększają się i czerwienieją. Po ustąpieniu wysypki można zauważyć grubopłatowe łuszczenie się skóry występujące głównie na stopach i dłoniach.

Z powodu białego nalotu na języku pierwszą diagnozą jest często angina i powiększenie węzłów chłonnych. Z czasem, kiedy pojawia się wysypka i gorączka, możemy być pewni, że jest to jednak płonica. Warto pamiętać, w jaki sposób należy ją leczyć, chociaż w przypadku nawet podejrzewania występowania szkarlatyny u dziecka (jak również osoby dorosłej), należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 

 

...

Zobacz również

fot. commons.wikimedia.org
fot. commons.wikimedia.org
fot. commons.wikimedia.org

Jedzenie tych rzeczy jest NAJGROŹNIEJSZE!

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz