Przeokropny koniec ikony polskiego kina. "Nie rozpoznawała bliskich"

Przeokropny koniec ikony polskiego kina. "Nie rozpoznawała bliskich"

13 listopada 2017 roku, w wieku 94 lat zmarła Alina Janowska, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Była prawdziwą ikoną kina. Uwielbiana przez Polaków aktorka od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą. Dopiero teraz jednak wychodzą fakty na temat tego, jak ciężko musiało być jej bliskim w ostatnim czasie. 

Alina Janowska od ponad 4 lat praktycznie nie opuszczała swojego domu. Jej mąż, Wojciech Zabłocki zapewnił jej w tym czasie bardzo troskliwą opiekę. Para mogła również liczyć na wsparcie ze strony dzieci, choć z pewnych przyczyn kontakt z nimi był utrudniony. Jak informuje magazyn "Dobry Tydzień", dwie córki Janowskiej i Zabłockiego mieszkają za granicą a syn, w Krakowie. Syn aktorki, Michał Zabłocki, wydał w czerwcu tomik poetycki zatytułowany "Janowska. Swoje dzieło, Zabłocki zainspirował życiem prywatnym, jak i zawodowym aktorki. Pojawia się w nim również temat choroby Alzheimera. - [Choroba- przyp. red.] która wywróciła życie rodziny do góry nogami - opisuje w "Janowskiej" - Ludzie chorzy na alzheimera nie rozpoznają bliskich, więc tego chyba nie muszę nikomu szerzej tłumaczyć. Kto ja jestem? Syn? Mąż? Kolega? A mama na to: Ty jesteś Witek, kolega z powstania, ale na drugie masz Michał. Michał to mój mąż. Najpierw byłeś kolegą, a dopiero potem mężem – dodaje.

Wspaniała opieka męża

Mąż Aliny Janowskiej również przyznawał, jak bardzo choroba żony wpłynęła na ich życie. Ciężko walczył o to, by stan jego żony się nie pogarszał.
- Robię wszystko, by trzymać chorobę na tym samym poziomie. To najważniejsze, bo o wyleczeniu nie ma już mowy – opowiadał w gazecie "Fakt" – Nigdy nie oddam Aliny do domu opieki. Nawet mi to przez myśl nie przeszło. Nie mógłbym tego znieść i chyba bym wtedy sam umarł. To dla mnie radość nie do opisania, że mogę na nią popatrzeć, nawet jeśli ona przesypia całe dnie. Gdy żona śpi, a ja za nią zatęsknię i chcę ją zobaczyć z czasów świetności, oglądam jej filmy. Mamy je wszystkie na kasetach. To niezwykła pamiątka. - opisywał. Kadr z filmu "Zakazane Piosenki" (1946) Źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News