Jak poinformował oficjalnie premier Węgier Viktor Orban, państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej oraz Izrael wspólnie utworzą grupę roboczą do spraw walki z terroryzmem. Pomysłodawcą sojuszu jest Benjamin Netanjahu, który zaproponował go innym politykom podczas spotkania w Budapeszcie.

– Premier Netanjahu wysunął propozycję, by utworzyć wspólną grupę roboczą ds. walki z terroryzmem. Przyjęliśmy ją – ogłosił Orban dziennikarzom podczas konferencji prasowej. Uczynił to w obecności czterech innych premierów, wśród których swoje miejsce zajęła szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Oprócz walki z terroryzmem współpraca pięciu państw ma się rozwinąć także na innych płaszczyznach. Zaproponowano już bowiem, aby razem utworzyły one grupę roboczą ds. wspomagania współpracy technologicznej. Pomysł ten pozostaje jednak na razie w sferze dyskusji i przewidywań.

Jedno z najbliższych spotkań przedstawicieli V4 oraz Izraela odbyć się ma z inicjatywy Benjamina Netanjahu w jego kraju. Zaprosił już do niego oficjalnie innych szefów rządów, którzy ponoć bardzo chętnie przyjęli propozycję.

...

Zobacz również