Przełomowe spotkanie Kaczyńskiego. Skrytykował Polaków za...

Przełomowe spotkanie Kaczyńskiego. Skrytykował Polaków za...

Jarosław Kaczyński  w końcu spotkał się z przewodniczącym gminy żydowskiej Lesławem Piszewskim. O zorganizowanie tego wydarzenia starano się już od sierpnia. 

Do pierwszego spotkania Kaczyńskiego z przedstawicielami środowiska żydowskiego doszło latem. Potem jednak okazało się, że nie byli to oficjalni reprezentanci polskich Żydów. Aż dwanaście organizacji żydowskich wydało później wspólne oświadczenie, w którym czytaliśmy, że mężczyźni rozmawiający z prezesem to reprezentanci "siebie i własnych organizacji". Kwestia reprezentacji społeczności żydowskich jest uregulowana prawnie. Ustawa z 1997 r. definiuje to tak, że Związek Gmin oraz Gminy Żydowskie, działające w ramach Związku, są uprawnione do reprezentowania polskich Żydów.

Kaczyński krytykuje antysemityzm i zachowanie podczas Marszu Niepodległości

Po pewnych perturbacjach Kaczyński wreszcie spotkał się w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich z konkretnymi ich przedstawicielami. Miało to miejsce w piątek, ale o wynikach rozmów poinformowano kilka dni później. - Jestem bardzo zbudowany po tej rozmowie. Szczególnie, że prezes Kaczyński podkreślił, że nie ma miejsca na antysemityzm w Polsce i skrytykował zachowania uczestników Marszu Niepodległości. Podobno policja prowadzi już działania w tej sprawie, a mianowicie stara się na podstawie nagrań rozpoznać ludzi rzucających obelżywe i rasistowskie hasła - relacjonował Piszewski. Oprócz niego z Jarosławem Kaczyńskim spotkał się także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Dobre relacje między uczestnikami spotkania

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali dobrą atmosferę, jaka się między nimi wytworzyła. Oprócz głównego problemu, czyli antysemityzmu, Kaczyński obiecał zajęcie się kwestią ochrony cmentarzy żydowskich przed dewastacją. - My podzieliliśmy się swoimi lękami i potrzebami, a pan Kaczyński zadeklarował, że będzie pracował nad rozwiązaniem tych problemów. Oczywiście, czy tak się rzeczywiście stanie dopiero czas pokaże, ale na razie nie mam podstaw by nie wierzyć w te deklaracje -  podsumował całe spotkanie Lesław Piszewski. Piszewski i Schudrich przekazali Kaczyńskiemu prezent. Jest to  kopia oświadczenia rabinów polskich z 2 września 1939 r.. Wzywało ono Żydów do obrony zagrożonej przez wojnę ojczyzny. Źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News