Eksperci nie mają wątpliwości – dokonane niedawno odkrycie jest wydarzeniem bez precedensu w historii astrofizyki. Po raz pierwszy zarejestrowano niemal jednocześnie fale grawitacyjne, błysk jądrowego promieniowania gamma oraz blask kuli ognia, pochodzącej z wielkiego kosmicznego kataklizmu. Jakie znaczenie ma to dla nauki i podboju kosmosu?

Wiekopomnego odkrycia dokonały amerykańskie (LIGO) i europejskie (Virgo) detektory fal grawitacyjnych. Do wydarzenia doszło 17 sierpnia, czyli w dniu, w którym oczy całego świata były akurat skupione na Barcelonie, gdzie doszło do zamachu terrorystycznego.

Rewolucyjne wydarzenie zostało zaobserwowane podczas kolizji gwiazd neutronowych. Jak donoszą specjaliści, najnowsze odkrycie może wprowadzić badania kosmosu w zupełnie inny wymiar.

– To już kolejne epokowe odkrycie, które LIGO i Virgo dostarczyły nam w ciągu zaledwie dwóch lat. Świat chyba naprawdę zaczął przyspieszać – twierdzi prof. Krzysztof Belczyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

W wyniku zderzenia gwiazd neutronowych powstają ogromne ilości różnorodnych pierwiastków. Podobnie było przy śledzonej przez detektory kolizji.

– Podczas zderzenia gwiazd neutronowych około jednej setnej masy gwiazd zostaje wyrzucone w przestrzeń kosmiczną. Ta odrzucona gęsta materia jest miejscem, gdzie tworzą się najcięższe znane nam pierwiastki chemiczne, m.in. złoto, ołów czy platyna. Wspólnie z kolegami z Budapesztu oraz z USA udało nam się oszacować, ile i jakie pierwiastki powstały w tym zderzeniu. Dla przykładu, wyszło nam, że w tej kolizji utworzyła się ogromna ilość złota odpowiadająca masie 30 planet takich jak Ziemia – tłumaczy prof. Krzysztof Belczyński.

Źródło: wyborcza.pl

Kosmiczna sonda popełniła samobójstwo - przedtem wykonała NIESAMOWITE zdjęcia!

Te zdjęcia Czerwonej Planety zrobią na tobie WRAŻENIE!

...

Zobacz również