csqhepin
fot. wikimedia / Paphrag / Elvert Barnes
Wiadomości Pikio - 18 Października 2016

Przełomowe odkrycie umożliwi gejom posiadanie dzieci bez udziału kobiet

Przełomowe odkrycie w dziedzinie genetyki jakiego dokonali japońscy naukowcy w przyszłości umożliwi gejom posiadanie dzieci bez udziału kobiet. Odkrycie wywołało niemałe poruszenie tak i w środowisku naukowym jak i wśród konserwatywnych środowisk politycznych. 

W najnowszym numerze magazynu "Nature" opisano odkrycie japońskich naukowców, które śmiało można nazwać przełomowym.

Chodzi o stworzenie komórek jajowych (na razie myszy) poza organizmem matki. Naukowcy wykorzystali do tego komórki skóry gryzonia, z których wytworzyli żeńskie komórki rozrodcze. Mało tego, przy pomocy in vitro skutecznie zapłodnili owe komórki i uzyskali z nich potomstwo (które jednak było "słabej jakości" jednak to nic nadzwyczajnego z uwagi na fakt, iż metoda ta nie jest jeszcze wystarczająco dobrze poznana i opracowana).

W założeniu nowe odkrycie ma pomóc w leczeniu niektórych form bezpłodności u ludzi - a dokładnie u kobiet - jednak jak już zauważają eksperci, będzie można je również wykorzystać do powoływania do życia dzieci dwóch mężczyzn w przyszłości. Wszystko zależy od rozwoju dalszych badań nad tą metodą tworzenia komórek jajowych.

- Doświadczenia Japończyków pozwalają sądzić, że może to być możliwe w bardzo dalekiej przyszłości, choć na pewno nie szybko. Gdyby to się udało, to dwóch mężczyzn mogłoby mieć własne dzieci obu płci. Pozwala na to obecność chromosomu X lub Y w plemnikach. Problem byłby z „męskimi" oocytami z chromosomem Y. Ale prawdopodobne natura sama by je eliminowała - wyjaśnia genetyk, prof.Jacek Kubiak.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

bh, źródło: nature / rp
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News