Wygląda na to, że projekt Breakthrough Listen założony przez Stephena Hawkinga i inwestora Yurego Milnera daje oczekiwane efekty. Naukowcy odtrąbili już nawet wielki sukces. Jak podają, dotąd nie mieli sygnałów, które tak jasno miałyby dowodzić istnienia obcej cywilizacji.

Astronomowie podczas badania przy użyciu Green Bank Telescope w zachodniej Wirginii zarejestrowali 15 szybkich sygnałów radiowych (Fast Radio Burts, FRB). Jak podają, to nietypowe zjawisko ma być dowodem na istnienie zaawansowanej obcej cywilizacji.

Sygnały odebrał 26 sierpnia doktor Vishal Gajjar. Jak mówi badacz, choć same sygnały radiowe to nie nowinka przy obserwacji nieba, takiej siły te jeszcze nie miały. Wszystkie pochodziły z jednej lokalizacji oznaczonej jako FRB 121102. Wiadomo już, że w tym miejscu znajduje się karłowata galaktyka. Ta oddalona jest od Ziemi o 3 miliardy lat świetlnych. Wielu z badaczy wierzy, że to kluczowy dowód na istnienie inteligentnych form życia poza Ziemią.

– Potwierdziliśmy, że jest to nowe aktywne źródło. Wysoka jakość danych, które uzyskano, pozwoli na bardziej precyzyjne pomiary i badania tych sygnałów – mówi Gajjar.

Naukowcy już wiedzą, że sygnały te zostaną wykorzystane do lepszego nasłuchiwania przekazów z nieba. Upewnili się też, że te nie pochodzą z Ziemi. Na początku projektu urządzenia pomiarowe i odbiorniki przez przypadek notowały bowiem sygnały wysyłane przez… mikrofalówki.

źródło: onet.pl

11 teorii spiskowych, które naprawdę dają do myślenia

...

Zobacz również