Publikacja międzynarodowych zespołów naukowców, którzy badali szczątki naszych najdawniejszych przodków, rzuca nowe światło na historię ludzkiego gatunku. Możliwe, że wcale nie pochodzimy z Afryki.

Teza zespołów badaczy, opublikowana na łamach czasopisma „PLOS ONE”, może zatrząść światem nauki. Okazuje się, że nasz gatunek pochodzić może z Europy, a nie Afryki, jak do tej pory przyjmowano.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Madelaine Böhme z Senckenberg Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze i prof. Nikołaja Spassova z Bułgarskiej Akademii Nauk badali szczątki osobników z gatunku Graecopithecus freybergi. Odkryli, że odnalezione w Grecji i Bułgarii żuchwa i ząb mogą mieć nawet 7,2 miliona lat.

Do tej pory zakładano, że oddzieliliśmy się od naszego ostatniego przodka 5 do 7 milionów lat temu w Afryce. Powodem miały być zmiany klimatyczne.

Żuchwa, która odnaleziona została na przedmieściach Aten w Pyrgos Vassilissis może mieć nawet 7,175 miliona lat. Pochodzący z Bułgarii ząb – 7,24 miliona. Dzięki tomografii komputerowej naukowcy ocenić mogli strukturę korzeni uzębienia, które okazało się być bliższe naszemu, niż temu występującemu u małp.

Badania wskazują, że Graecopithecus freybergi żył w Europie wcześniej, niż mogliśmy zakładać. Odkrycie to może mieć kluczowe znaczenie dla paleontologii.

 

Zobacz również