Przełom w sprawie katastrofy smoleńskiej? Będzie pomoc brytyjskich ekspertów

Przełom w sprawie katastrofy smoleńskiej? Będzie pomoc brytyjskich ekspertów Źródło: źródło: wikimedia,org, qualitylaboratory.com

To może być przełom dla rozwikłania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Sprawą ma zająć się bowiem brytyjskie Forensic Explosives Laboratory (FEL). Eksperci z Wielkiej Brytanii wezmą pod lupę szczątki samolotu. Jak się jednak okazuje, nie robią tego z dobrego serca. Sami potwierdzają, że to "komercyjny kontrakt".

Brytyjscy naukowcy z FEL na podstawie badań szczątków samolotu prezydenckiego Tu-154M mają orzec, czy przyczyną katastrofy była eksplozja. Eksperci zbadają czy na przekazanych im fragmentach znajdują się ślady po materiałach wybuchowych.

Jak informuje FEL, kontrakt zawarty z polskim rządem podpisano już w zeszłym roku w grudniu. To właśnie na zamówienie polskiej Rady Ministrów Brytyjczycy zbadają fragmenty samolotu. Jak podkreśliła Prokuratura Krajowa, FEL nie ma jednak dokonać oceny czy opinii przyczyn katastrofy. Eksperci zbadają tylko obecność materiałów wybuchowych

 - FEL nie dokona oceny, ani nie zaproponuje opinii, która dotyczy przyczyn katastrofy. Wykona i złoży opinię dotyczącą analizy śladów materiałów wybuchowych. Prace FEL wynikające z niniejszej umowy mają rutynowy charakter naukowego wsparcia - poinformowała Prokuratura.

Także Brytyjczycy poinformowali, że ich wsparcie jest "czysto naukowe" i nie mają zamiaru wypowiadać się w kwestii tego, co mogło doprowadzić do katastrofy.

 - Nasze wsparcie jest rutynowe i czysto naukowe, bo FEL jest uznane na całym świecie jako centrum niezależnej analizy śledczej materiałów wybuchowych - podało biuro prasowe Laboratorium.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News