Przełom w medycynie! Pierwszy przeszczep GŁOWY zakończył się sukcesem

Przełom w medycynie! Pierwszy przeszczep GŁOWY zakończył się sukcesem Źródło: Fot. Pixabay

Żyjemy w wyjątkowych czasach, które obfitują w kolejne niesamowite odkrycia oraz rewolucyjne dokonania specjalistów z różnych dziedzin. Jednym z najlepiej rozwijających się działów nauki jest oczywiście medycyna. Niewiele osób spodziewało się jednak tego, że już w tym roku dojdzie do skutecznego... przeszczepu głowy.

Włoski chirurg Sergio Canavero oficjalnie podzielił się z mediami informacją, że udało mu się wykonać prawdziwie milowy krok w historii rozwoju nauk medycznych. Na konferencji, która odbyła się w Wiedniu, ogłosił publicznie bardzo ważną dla siebie, ale i całego świata wiadomość. Samemu Canavero oraz kierowanemu przez niego zespołowi udało się z bardzo dobrym rezultatem wykonać przeszczep głowy martwego pacjenta. Skutecznie połączono kręgosłup, nerwy oraz naczynia krwionośne, a cała operacja trwała aż 18 godzin.

To jeszcze nie koniec wyzwań

- Wszyscy twierdzili, że jest to niemożliwe, ale operacja zakończyła się sukcesem - stwierdził sam Canavero, zapowiadając także planowany przez siebie przeszczep głowy żywego człowieka. Do osobliwego eksperymentu dojść ma pod koniec tego roku w Chinach. Jak planuje chirurg, temperatura ciała anonimowego pacjenta zostanie obniżona do 10 stopni Celsjusza, aby wtedy móc odciąć głowę. Później zespół złożony ze 150 specjalistów będzie kolejno łączył tętnice oraz nerwy rdzenia kręgowego. Cała operacja kolejny raz potrwa najpewniej kilkanaście godzin. Później pacjent na około miesiąc zostanie wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Chociaż do eksperymentu jeszcze nie doszło, już dziś wywołuje on ogromne emocje. Jeżeli bowiem realnie by się powiódł, oznaczałoby to prawdziwą rewolucję nie tylko w transplantologii, ale i całej medycynie.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News