Obserwacja przestrzeni kosmicznej jest niezwykle ciekawa, a dla garstki zdeterminowanych fascynatów jest nawet zawodem. Naukowcy nieustannie odkrywają nowe ciała niebieskie, których badanie, może być kluczem do poznania tajemnic naszej planety. I tak właśnie dokonali przełomu, gdyż zaobserwowali planetę jedyną w swoim rodzaju. 

Pierścienie wokół planet są bardzo powszechne w Układzie Słonecznym, a najsłynniejsze z nich posiada Saturn – druga co do wielkości planeta Układu. Tym razem jednak zauważono je wokół planety, której nikt by o nie podejrzewał. Chodzi o karłowatą planetę Haumeę.

Haumea jest planetą karłowatą, oddaloną od Słońca 50 razy bardziej niż Ziemia. Znajduje się za orbitą Neptuna i z tego powodu nazywa się ją także obiektem transneptunowym. Odkrycia jej pierścienia dokonał zespół Jose Ortiza z Instytutu Astrofizyki Andaluzji w Grenadzie. Naukowiec wyszedł też z tezą, że pierścienie są o wiele bardziej rozpowszechnione, niż nam się wydawało.

– Wydaje się, że pierścienie mogą być powszechne w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Uważamy, że te pierścienie są wykonane z lodu, skał oraz materiałów organicznych – powiedział Ortiz.

źródło: interia.pl

Naukowcy otworzyli grób Jezusa - tak wygląda [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również

Te zdjęcia Czerwonej Planety zrobią na tobie WRAŻENIE!