Po długich nocach, w czasie których dziesiątki tysięcy obywateli protestowało pod Sejmem i Senatem, pojawia się szansa na porozumienie ws. zmian w sądownictwie. Opozycja jest gotowa poprzeć reformy

Zawetowane przez Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS-ie były głównym tematem serwisów informacyjnych przez ostatnie tygodnie. Po tym jak prezydent, ku zaskoczeniu PiS, odmówił ich podpisania, w partii doszło do wstrząsu. Wygląda na to, że teraz napięcie łagodnieje a politycy opozycji są gotowi do dialogu.

Obraz nadciągającego konsensusu wyłania się ze słów Zbigniewa Gryglasa. Poseł Nowoczesnej przyznał ostatnio, że jego partia poprze reformy.

Poprzemy radykalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które będą zmierzały do uproszczenia procedur, skrócenia długotrwałych postępowań i obniżania kosztów postępowania. I na tym się skoncentrujmy, a nie na wymianie sędziów, którzy mają 30-40 lat – mówił na antenie TVP Info Gryglas.

Poseł opowiada się za zmianami w SN ale tylko na zasadach akceptowalnych dla jego partii. Jak wynika z sondażu Ipsos Observer dla Telewizji Polskiej, aż 81 proc. pytanych domaga się reform w sądownictwie.

źródło: TVP Info

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również