Ten toczący się już od trzech lat konflikt cały czas zwraca na siebie uwagę świata. Ludzie nie dowierzają, że w Europie XXI wieku wciąż możliwe jest wzajemne mordowanie się na masową skalę. Teraz wreszcie ma powrócić pokój.

Na 23 sierpnia wyznaczono datę ogłoszenia rozejmu w Donbasie. Tocząca się od trzech lat wojna we wschodniej Ukrainie pochłonęła już życie 10 tys. osób. Teraz liderzy czwórki normandzkiej dogadali się wreszcie. Informację o rozejmie podał rzecznik rządu Angeli Merkel, Steffen Seibert.

– Liderzy państw czwórki normandzkiej: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, którzy rozmawiali wczoraj o uregulowaniu konfliktu w Donbasie, poparli decyzję o rozejmie, jaką ma ogłosić 23 sierpnia grupa kontaktowa – podał rzecznik.

Seibert wyjaśnił, że rozejm zostanie zaprowadzony w trosce o dobro dzieci, które 1 września rozpoczynają nowy rok szkolny. Co ciekawe, zdecydowanie poprzeć rozejm miał nawet sam Władimir Putin. Mimo optymizmu, jaki towarzyszy informacji o rozejmie, eksperci ostrzegają – ostatni rozejm miał obowiązywać od 24 czerwca. Od tego czasu zginęło 34 ukraińskich żołnierzy.

– Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyrazili nadzieję, że zawieszenie działań zbrojnych doprowadzi nie tylko do poprawy bezpieczeństwa dzieci, ale też całej ludności cywilnej Donbasu – mówi Seibert.

źródło: onet.pl

...

Zobacz również