przedszkola żłobki wytyczne GIS
Pikio.pl
Joanna Szwalikowska - 25 Listopada 2020

Z ostatniej chwili: nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć

Przedszkola oraz żłobki na nowych zasadach. Główny Inspektorat sanitarny po raz kolejny zaktualizował wytyczne dotyczące placówek dla najmłodszych dzieci. Wykreślone zostały w nich zapisy, iż do placówek nie mogły przychodzić dzieci oraz pracownicy, jeśli ktokolwiek z domowników został objęty kwarantanną.

Po ostatniej aktualizacji w wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli oraz żłobków pojawiły się tam zapisy wskazujące, iż do placówek będą mogły przychodzić wyłącznie te dzieci, które są zdrowe i nie wykazują żadnych objawów, które mogłyby sugerować chorobę zakaźną. Podopiecznych nie można było również przyprowadzać w przypadku gdy jeden z domowników został objęty kwarantanną.

Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałElżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Przedszkola oraz żłobki będą funkcjonowały na nowych zasadach

W najnowszej, aktualnej wersji wytycznych zapis o tym, że nie możemy przyprowadzić dziecka, gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie, został usunięty. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku pracowników przedszkoli oraz żłobków, a także innych oddziałów przedszkolnych w szkołach.

W poprzednich wytycznych widniał zapis o tym, że do pracy przychodzić mogą tylko ci pracownicy, którzy nie wykazują żadnych objawów sugerujących jakiekolwiek infekcje górnych dróg oddechowych. Ta sama zasada dotyczyła w przypadku gdy ktoś z domowników został objęty kwarantanną lub izolacją oraz izolacją w warunkach domowych.

Aktualna wersja wytycznych nie zawiera już powyższego zapisu o tym, iż pracownicy nie mogą przychodzić do pracy w przypadku, gdy ktoś z domowników przebywa na kwarantannie. Inne zapisy nie uległy zmianom Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Nadal radzi się jednak, aby do grup w miarę możliwości przyporządkowani byli ci sami opiekunowie. Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna również przebywać w wyznaczonej oraz stałej sali.

Każde pomieszczenie przeznaczone do zbiorowego pobytu, w której znajdzie się od 3 do 5 dzieci powinno mieć powierzchnię co najmniej 15 metrów kwadratowych, wcześniej informowano o 16 m kw. Jeśli liczba podopiecznych jest większa, powierzchnia pomieszczenia powinna z każdym kolejnym dzieckiem zwiększać się o co najmniej 2 m kw, czas pobytu dziecka nie ma tutaj znaczenia. Zastrzeżono również, że powierzchnia, która przypada na jedno dziecko, nie może być mniejsza niż 1,5 m kw.

Ze wszystkich sal usunięte powinny zostać wszelkie przedmioty oraz sprzęty, które nie mogą zostać skutecznie uprane lub zdezynfekowane, będą to np. zabawki pluszowe. Jeżeli w trakcie zajęć wykorzystuje się jakiekolwiek przybory sportowe, powinny być one dokładnie myte. czyszczone lub dezynfekowane.

Dzisiaj grzeje:

  1. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitna Polka, "była ikoną"
  2. Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany, część uczniów wróci do szkół w najbliższy poniedziałek. Nagła wiadomość dla rodziców
  3. Rząd nałoży automatyczną kwarantannę na tysiące Polaków. Nie ma odwrotu

GIS zastrzega również, że wszystkie sale powinny być wietrzone co najmniej raz w ciągu godziny podczas przerwy, a nawet w czasie zajęć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poszczególne grupy dzieci nie powinny również stykać się ze sobą - godziny przyjmowania grup oraz zabaw na dworze należy zróżnicować. Zaleca się, aby wszelkie zabawy na zewnątrz odbywały się w wymaganej odległości od osób trzecich.

Sanepid podkreśla także, że do dzieci powinny być przyprowadzane do placówek wyłącznie przez osoby zdrowe. Rodzice oraz opiekunowie zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu, co najmniej 1,5 m. Przed wejściem do budynku powinna również znaleźć się możliwość skorzystania z płynu dezynfekującego.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Decyzja zapadła. Od poniedziałku część uczniów wróci do szkół
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
  6. Dostojna niczym górskie szczyty, królowa ciast - nasza ukochana karpatka. Znamy recepturę, dzięki której zawsze idealnie wyrasta
  7. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News