Dziś odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Będą ponownie dyskutować o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Być może dziś uda się dojść do porozumienia. Są jednak przecieki z tego, jak się ona potoczy.

To będzie już czwarte spotkanie głowy państwa i prezesa partii rządzącej w sprawie SN i KRS. Prezydent ma przedstawić swoją opinie na temat poprawek jakie proponuje PiS do jego projektów ustaw. Z przecieków ze strony Zofii Romaszewskiej, która współpracuje z Dudą, wynika jednak, iż porozumienia najpewniej nie będzie. Dziś rano na antenie Radia Zet ostro krytykowała poprawki PiSu. Podobno zmieniają one to, co prezydent chciał, żeby zostało zachowane w ustawie.

Prezydent nie zgodzi się, żeby przy pomocy niesłychanie zawiłego okrążania go, spowodować, że jedna partia będzie wybierać sędziów [do KRS]. Zdziwiłam się, że można było coś takiego wykonać. PiS nieczysto gra z prezydentem. Dla prezydenta nie ma korzystnego kompromisu – stwierdza Romaszewska.

Te słowa jasno mówią, że kompromisu dziś między prezesem, a prezydentem nie będzie. Według Romaszewskiej te poprawki absolutnie nie zasługują na to, żeby prezydent je zaakceptował, godzą w jego wiarygodność i w to, co do tej pory wypracował:

Nie, absolutnie nie. Nie można wprowadzać jedynowładztwa, tylko dlatego, by wprowadzić parę zmian personalnych (…) Uznano, że prezydent nie jest godny zaufania, a prezydent jest godny zaufania, daj Boże, by byli w Polsce tacy prezydenci – mówi dosadnie w rozmowie z Radio Zet.

Treść poprawek Prawa i Sprawiedliwości nie jest dokładnie znana. Wiadomo tylko, że dotyczą rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał, jak proponuje prezydent, większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS-sędziów. Romaszewska podkreśla również, że prezydent jest skłonny do ugody jednak ustawa musi zawierać rozwiązania, które według niego są niezbędne do przeprowadzenia reformy. Jest też pewna, że to tylko kwestia czasu kiedy się dogadają.

Źródło: fakt.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków


Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

...

Zobacz również