W Polsce osoby duchowne otoczone są specjalnym szacunkiem. Równocześnie jednak bywają niezwykle ostro atakowane. Teraz pojawił się kolejny pretekst do nagonki na księży – pojawiły się porażające wyniki badania, przeprowadzonego wśród polskich księży.

Dziennikarz Marcin Wójcik napisał książkę „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”. Opisuje w niej historie księży, którzy celibatu nie dochowali. Przedstawia także szokujące wyniki badań.

Ankietę dotyczącą relacji księży z kobietami przeprowadził socjolog religii, prof. Józef Boniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. To na niej opiera się znaczna część pracy Wójcika. Boniak poddał badaniu 1000 polskich księży. Odpowiedzi duchownych są porażające.

Wynika z nich bowiem, że nawet 78% księży chciałoby założyć rodzinę i równocześnie pełnić posługę kapłańską. 60% ankietowanych księży przyznaje, że było lub jest w związku z kobietą, zaś 12-15% przyznaje, że w ich związku poczęło i urodziło się dziecko. Minimum 54% kapłanów chciałoby założyć rodzinę. Ponadto Boniak wykazał, że aż 68% rezygnacji ze stanu kapłańskiego związana jest właśnie z celibatem.

Te badania idealnie korelują z ostatnimi głosami w Kościele Katolickim w sprawie zniesienia lub dobrowolności celibatu. Także papież Franciszek udzielił niedawno wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”, w którym zwrócił uwagę na te głosy. Jak podkreślił, w Kościele trwa obecnie debata na tym, by celibat księży nie był obowiązkowy, tylko dobrowolny.

Naukowcy otworzyli grób Jezusa - tak wygląda [ZDJĘCIA]


8 ciał świętych, które po śmierci nie uległy rozkładowi

...

Zobacz również