Prymas poszedł pod prąd. Doprowadził prawicę do SZEWSKIEJ pasji

Prymas poszedł pod prąd. Doprowadził prawicę do SZEWSKIEJ pasji Źródło: Fot. Wikimedia Commons (J. Andrzejewski) - Wikimedia Commons (Henryk Niestrój)

Święto Niepodległości obchodzone jest także przez polski Kościół, który bardzo często zaznacza potrzebę przywiązania obywateli do katolickich oraz patriotycznych wartości. Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wygłosił dziś więc homilię podczas oficjalnej mszy świętej za ojczyznę w gnieźnieńskiej katedrze. Co zadziwiające, upomniał on w niej polityków oraz zwolenników prawicy, czym zdecydowanie ich rozzłościł.

Niewiele osób spodziewało się, że Polak zdecyduje się odnieść do bieżącej sytuacji politycznej oraz radykalizujących się społecznych nastrojów w tak stanowczy sposób. Nawiązał on m.in. do szerzącej się w naszym kraju ksenofobii oraz działań rządu związanych z wycinką Puszczy Białowieskiej.

Zaskakująco ostre słowa prymasa

- Trzeba pamiętać, że prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie. Tak pojęta wolność przyczynia się do troski o nasz wspólny dom, o Polskę, o naszą ojczyznę, o każdą i każdego, kto nosi ją w swym sercu, kto ją kocha, kto zdolny jest dla niej poświęcać nie tylko swój czas i swoje siły, ale dosłownie samego siebie - powiedział duchowny, co było chyba najważniejszą myślą jego homilii. - Człowiek ewangelicznej wierności i uczciwości, prawdziwy patriota - jak uczył papież Polak - nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych - dodał także arcybiskup, pośrednio odnosząc się do działań mocno prawicowych środowisk. - W zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach; w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji, w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych - stwierdził bezpośrednio Polak, uderzając bezpośrednio w politykę związaną z wycinką Puszczy Białowieskiej.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News