Prymas Polski zaapelował
Twitter.com prymasowska
Monika Majko - 27 Października 2020

Prymas Polski napisał pilny list do protestujących kobiet. Prosi o jedną rzecz, ma rację?

Prymas Polski abp Wojciech Polak wystosował pilny list do protestujących. Duchowny zwrócił się z prośbą o jedną rzecz, wiele osób jest poruszonych jego słowami.

Prymas Polski zareagował na trwające od czwartku protesty, które objęły swoim zasięgiem cały kraj. Abp Wojciech Polak zwrócił się do protestujących w pilnym liście i poprosił o jedną rzecz. Wiele osób jest poruszonych słowami hierarchy.

Prymas Polski zaapelował do protestujących

Prymas Polski wystosował pilny list do Polaków w związku z trwającymi w całym kraju protestami, wywołanymi przez czwartkowy wyrok sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy uznali prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu za niezgodne z Konstytucją RP.

TVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domówTVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domówCzytaj dalej

Hierarcha podkreślił, że "nie można oczekiwać od osób wierzących, aby wyparli się jednego z fundamentów swojej wiary, jakim jest szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci", jednocześnie wskazując, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest łagodzenie konfliktów i unikanie rozwiązań stosujących jakąkolwiek formę przemocy.

– Nie wolno nam jednak zapominać o przykazaniu miłości bliźniego. Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie. Proszę zatem, aby wzorem Chrystusa odrzucić każdy rodzaj przemocy. Odpowiedzią uczniów Jezusa jest przebaczenie, modlitwa, podejmowany post – napisał abp Wojciech Polak w liście do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił listę postulatów

Prymas Polski wyraził ubolewanie z powodu ataków na kościół

Jednocześnie prymas Polski podkreślił, że "niezwykle bolesne i godne potępienia są działania protestujących, którzy niszczą pomniki, elewacje kościołów, a także przerywają sprawowane tam Msze święte". W związku z niedzielnymi protestami, które odbywały się przed oraz w kościołach, przerwana zostało m.in. msza święta w poznańskiej katedrze.

– To profanacja rzeczy najświętszych, na którą nie może być zgody. Nie wolno nam jednak odpowiadać tym samym. Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj – podkreślił abp Polak.

Dzisiaj grzeje:

1. Mamy potwierdzenie, właśnie przedłużono uciążliwy zakaz. Wiemy do kiedy potrwa, dotknie wielu Polaków

2. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza

3. Rodzina pogrążona w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Gabriel Wiśniewski

Hierarcha zaapelował do protestujących o szacunek dla miejsc świętych. Poprosił również, by nie odpowiadać agresją na agresję i dążyć do zgody i dialogu.

- Naszą reakcją ma być modlitwa i ekspiacja za dokonane profanacje. Proszę Was wszystkich, aby Kościół nadal był miejscem otwartym dla każdego człowieka, przestrzenią pojednania, zgody i wzajemnego szacunku. Niech przyświecają nam w tym słowa św. Pawła: Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! (…) Nikomu złem za złe nie odpłacajcie - przekazał prymas Polski.

Z kolei Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w swoim wystąpieniu odnoszącym się do protestów w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który doprowadził do złamania wypracowanego w 1993 roku tzw. kompromisu aborcyjnego, podkreślił, że państwo ma w obowiązku chronić przede wszystkim polskie kościoły.

- Musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego, co dzisiaj jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo - przekazał lider PiS.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Po miesiącach rozłąki owczarek niemiecki zobaczył swojego pana. Na widok mężczyzny absolutnie oszalał
  2. Mało kto wie, kto jest rodziną Roberta Kubicy. Tysiące Polaków nie mogą uwierzyć, czym zajmuje się jego tata
  3. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  4. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. Program Polsatu, który wzbudzał skrajne emocje. Mało kto wie, jak ciężko było wygrać w "Hugo", wiecie czemu?
  7. Kuroń zdeklasował Gessler przepisem na gołąbki. Królowa gastronomii może przecierać oczy

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News