Protestujący w Sejmie mają dość! Wzywają do obalenia PiS

Protestujący w Sejmie mają dość! Wzywają do obalenia PiS Źródło: fot. youtube.com/PRESS.WARSZAWA

Od niemal miesiąca trwa wznowiony strajk osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Koczujące w Sejmie osoby, do tej pory starały się zachować apolityczność, lecz dziś uznały, że przelała się czara goryczy. Iwona Hartwich otwarcie wezwała do obalenia PiS.

W połowie zeszłego miesiąca osoby zrzeszone wokół Hartwich postanowiły powrócić do Sejmu i walczyć o wszystko to, czego nie udało im się osiągnąć w 2014 roku. Niepełnosprawni, ich rodziny i opiekunowie, zmuszone do przebywania w gmachu przy ul. Wiejskiej żądają tylko jednego - większej pomocy ze strony państwa. Niemal cztery lata temu po podobnym strajku, koalicja PO-PSL zgodziła się na spełnienie części postulatów niezadowolonych i ustawą podniosła świadczenie pielęgnacyjne, które do 2016 roku miało wzrosnąć do 1300 złotych. Nie zakończyło to jednak protestu, który został "zawieszony". Dziś protestujący wnoszą o zrównanie rent socjalnej i minimalnej oraz podniesienia dodatku do zasiłku pielęgnacyjnego do 500 złotych. Jak na razie jedynym efektem protestu oprócz spadku poparcia dla PiS, jest podpisanie przez prezydenta RP ustawy podnoszącej rentę socjalną do 1029 złotych i 80 groszy.

Iwona Hartwich wzywa do obalenia PiS

Politycy obozu władzy już wielokrotnie zjawiali się na sejmowym korytarzu, by rozmawiać z demonstrantami. Spotkania te nie poskutkowały jednak zmianami w losie niepełnosprawnych i ich rodzin. Jedną z propozycji Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej jest ustanowienie daniny solidarnościowej, która nałożona ma zostać na Polaków zarabiających powyżej 87 tys. złotych miesięcznie. Ku zaskoczeniu władz i zapewne wielu stronnictw lewicowych, protestujący nie zgadzają się z takim rozwiązaniem. - Chciałabym zaapelować do tych 25 tys. najlepiej zarabiających, żebyście protestowali i nie zgadzali się na płacenie daniny. My się na to nie zgadzamy. Wolimy dobrowolne składki, darowizny. Nie zgadzajcie się na tę daninę - powiedziała przewodnicząca Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Iwona Hartwich. Złość demonstrujących jest już tak wielka, że postanowili oni zmienić swoją dotychczasową postawę. Zajęli otwarcie konkretną polityczną pozycję. - Jak można być tak bezczelnym i mówić taką nieprawdę? Ja się z tym nie zgadzam. Pani minister powinna słuchać tego, co mówi. My chcemy zrobić wielki krok do przodu, ale rząd nas nie słucha. Budowanie systemu jest bardzo dobre, to jest potrzebne. Ale pani Rafalska musi sobie uświadomić, że każdy system jest budowany tak, że zaczyna się od świadczeń dla osób potrzebujących. [...] Zbliżają się wybory samorządowe. Proszę, zróbcie wszystko, żeby żadna osoba z PiS nie weszła do żadnego samorządu. To nie jest protest polityczny. Ale to, co oni robią, to znęcanie się psychiczne nad osobami niepełnosprawnymi, oni nam pokazują, że nasze miejsce jest w rynsztoku - powiedziała rzeczniczka protestujących. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.
ZOBACZ TAKŻE:
  1. Z ostatniej chwili: Historyczny przełom ws. Amber Gold! Wassermann właśnie ujawniła sensacyjną notatkę
  2. Drogówka zatrzymała lekarza. Przerażony zaczął ujawniać fakty ws. Stachowiaka
  3. Nagrody dla rządu były wierzchołkiem góry lodowej. Nowe, szokujące fakty
źródło: natemat.pl Następny artykuł