Prokuratura uznała, że posiadanie i obnoszenie się z symboliką Państwa Islamskiego nie jest nielegalne, ponieważ owe barwy nie reprezentują ideologii rasistowskiej. Nie ma więc podstaw do tego, by je delegalizować. Tak przynajmniej twierdzi szwedzka prokuratura. 

Jak podaje brytyjski independent.co.uk, decyzja szwedzkiej prokuratury wywołała mnóstwo kontrowersji. Prokurator Gisela Sjövall postanowiła, że 23-latek, którego profilowe zdjęcie na Facebooku przedstawiało jego osobę wymachującą flagą ISIS, nie naruszył szwedzkiego prawa.

Syryjczyk, do którego zgłosiły się organy ścigania, bronił się mówiąc, iż wcale nie popiera Państwa Islamskiego. Jednakże, nie to przekonało prokuraturę do umorzenia sprawy. Wymiar sprawiedliwości uznał, że Państwo Islamskie nie reprezentuje ideologii rasistowskiej, więc nie można zdelegalizować jego flagi powołując się na przepis prawny dotyczący przestępstw wobec mniejszości narodowych.

– W przypadku Państwa Islamskiego nie może być mowy o rasizmie. Oni są przeciwko wszystkim, którzy nie stoją po ich stronie. Machanie flagą ISIS nie jest przejawem mowy nienawiści – uznała prokurator.

Decyzja wywołała mnóstwo kontrowersji. Szwedzi denerwują się, że ich prokuratura jest bezradna, a zastosowaną przez nią interpretacją nazywają kompromitującą.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

...

Zobacz również