Ten tydzień z pewnością nie jest lekki dla Jarosława Kaczyńskiego. Lider rządzącej w Polsce partii nie tylko przegrał batalię z Andrzejem Dudą i musi liczyć się z zawetowaniem przez prezydenta ustaw, ma też na głowie prokuraturę. Śledczy mają zająć się Kaczyńskim w związku z jego kontrowersyjną wypowiedzią z ubiegłego tygodnia.

Mowa o słowach, które Kaczyński wykrzyczał do opozycji w nocy, podczas drugiego czytania ustawy o Sądzie Najwyższym. Wówczas wystąpił „bez żadnego trybu” i w bardzo ostrej wypowiedzi zaatakował polityków Platformy Obywatelskiej.

– Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Zamordowaliście go, jesteście kanaliami – grzmiał Kaczyński z mównicy.

W związku z tą wypowiedzią do prokuratury trafiło pięć zawiadomień, które o dziwo nie pochodzą od parlamentarzystów. Jedno zawiadomienie dotyczy art. 216 kodeksu karnego, który mówi o znieważaniu, a pozostałych cztery odnosi się do art. 212 kk i dotyczy zniesławienia.

Żeby tego było mało, posłowie PSL, Nowoczesnej i PO także zapowiedzieli złożenie doniesienia do prokuratury. To ma dotyczyć możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Mowa o dwóch zarzutach – przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i znieważenie funkcjonariuszy publicznych.

...

Zobacz również

Zobacz również