Lockheed SR-71 Blackbird to samolot przełomowy pod wieloma względami. Chociaż maszyna ta ma już ponad pół wieku, ustanowiła wiele rekordów, których nie sposób pobić do dzisiaj. Co ciekawe, jeden z rekordów pobili także sami twórcy legendarnego już Blackbirda.

Blackbird został zaprojektowany na przełomie lat 50. i 60. i miał służyć jako samolot zwiadowczy, którego nie sposób wykryć. Pierwsze egzemplarze niesamowitej maszyny z linii produkcyjnej zjechały w 1963 roku, a samolot produkowano jeszcze przez 6 lat.

Podczas swojej ponad 30-letniej służby Blackbird niesamowicie przysłużył się Siłom Powietrznym USA, a także NASA. SR-71 do dnia dzisiejszego pozostaje najszybszym samolotem, który trafił do służby w siłach powietrznych, a także najszybszym samolotem załogowym, który do pracy silników wykorzystuje powietrze.

Blackbird był w stanie wznieść się na wysokość 26 km i przelecieć od jednego wybrzeża USA do drugiego w ciągu 65 minut. Będąc tak szybkim samolotem z możliwością szybowania ponad zasięgiem innych jednostek, Blackbird doskonale sprawdził się jako maszyna do zwiadów.

Co ciekawe, prace nad projektem samolotu zaczęto prowadzić już pod koniec lat 50., zaledwie kilkanaście lat po II WŚ. Projektanci narysowali całego Blackbirda z wszystkimi jego elementami od zera za pomocą ołówków, kątomierzy, linijek i desek kreślarskich. Wszystkie potrzebne obliczenia wykonywali na suwakach logarytmicznych. Nie używano wtedy komputerowego wspomagania przy projektowaniu, gdyż takich programów po prostu jeszcze nie było.

Jednak już w XXI wieku, jeden z dzisiejszych projektantów samolotów wpadł na pomysł, by wszystkie szkice i rysunki projektantów Blackbirda „przelać” do komputera. Ten dzięki profesjonalnemu programowi miał ocenić jakość projektu. Do systemu wprowadzono więc wszystkie wartości, kształty, kąty itp. z projektu twórców SR-71.

Najlepszy program komputerowy do projektowania samolotów ocenił, że… stworzony na przełomie lat 50. i 60. projekt Lockheed SR-71 Blackbird jest kompletny, doskonały i komputer nie jest w stanie wprowadzić żadnych zmian.

źródło: joemonster.org
pt

...

Zobacz również