Trzy lata temu prezes spółdzielni którą współtworzyłem zbudował sobie w domu kominek z pieniędzy publicznych przeznaczonych na rozwój spółdzielni socjalnej. Fakturę na tę usługę zaksięgowano jako remont pieca w zupełnie innym miejscu. W oszustwie tym brały udzial dwie osoby z zrządu spóldzielni i trzy osoby z ramienia operatora projektu. Sprawa jeszcze się nie zaczęla w sądzie, czeka na decyzję sędziego.

Dzięki temu że byłem bezpośrednim obserwatorem, stworzylem informatyczny model oszustw, jest na tyle uniwersalny że można go stosować do wyjaśniania wszystkich oszustw i kradzieży. Zaprezentowałem go już na kilku konferencjach i opisałem w kilku artykułach naukowych oraz w ponad stu wpisach w blogu. Postanowiłem że dobrze będzie używając go przedstawić problem złodziejstwa w organizacji szerszej publiczności. Uznałem że telewizja byłaby najlepszym środkiem dotarcia do spoleczeństwa. Napisalem więc list do zarządu TVP.

jacek.zurawski@tvp.pl

Szanowny Panie.

Nazywam się Leszek Smyrski. Jestem socjologiem.

W 2013 roku zetknąłem się z defraudacją pieniędzy przeznaczonych na załozenie spóldzielni socjalnej. Cała kwota to 380 tysięcy złotych. Prokuratura umorzyła tę sprawę z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu.

Posiadam nagrania, filmy, fotografie i dokumenty będące dowodami defraudacji piieniędzy, jednak organy odpowiedzialne niczego w tej sprawie nie zrobiły. Dziennikarze w moim mieście odmówili opisania tej sprawy.

Napisałem o tym dwa artykuły naukowe i jestem w trakcie otwierania przewodu doktorskiego, moim tematem jest zredukowanie kradziezy pieniędzy w projektach dotyczących spóldzielczości. Stworzyłem model komunikacji w systemie oparty o teorię systemów Luhmanna i socjocybernetykę Kosseckiego. Model ten wyjaśnia jak przebiega komunikacja w organizacji i jak można imitować komunikaty zakłócając jej przebieg.

Opisuję moją metodę na blogach – niepoprawni, neon, salon 24, m-polska i ostatnio na pikio.pl.

Chciałbym zproponować państwu cykl programów publicystyczno-dokumentalnych o złodziejstwie w organizacjach, zwłaszcza w organizacjach będących strukturami władzy państwowej. Jestem przekonany że taki program znajdzie uznanie telewidzów i będzie z zainteresowaniem oglądany.

Z poważaniem

Leszek Smyrski

...

Zobacz również