Koszmar w dużych polskich miastach! Zdrowie i życie tysięcy ludzi zagrożone

Koszmar w dużych polskich miastach! Zdrowie i życie tysięcy ludzi zagrożone

Stan powietrza w naszym kraju cały czas jest wprost tragiczny. Co więcej, prognoza pogody na nadchodzące dni sprawia, że coraz więcej osób zaczyna dostrzegać korelację pomiędzy tymi dwoma czynnikami.

Prognoza pogody może stanowić bardzo dobry wyznacznik tego, w jakim stanie będzie powietrze nad naszymi głowami. Wszystko dlatego, że przy niższych temperaturach i małym wietrze zgromadzony smog dłużej utrzymuje się we mgle. Niestety aktualny stan rzeczy nie napawa optymizmem, a nasze zdrowie jest narażone na poważny uszczerbek właśnie przez jakoś powietrza.

Trujące powietrze w polskich miastach

To z jak ogromnym problemem smogowym musimy się teraz zmagać, widzi chyba każdy. Poranne mgły, które wręcz duszą, stały się już niemal codziennością. Niestety nasz klimat pomaga w tworzeniu się takich trujących obłoków, a szczególnie okres zimowy. Okazuje się, że najszkodliwszym dla naszego organizmu składnikiem smogu jest Bonzo(a)piren, potocznie nazywany BaP. Co gorsza, jego stężenie w powietrzu nad naszym krajem cały czas wzrasta, znacząco przekraczając wyznaczone normy. BaP powstaje przede wszystkim podczas spalania słabej jakości węgla. Kolejnymi jego źródłami są spaliny naszych samochodów, a także papierosy. Jednak to właśnie przestarzałe piece grzewcze i słabej jakości paliwo do nich stosowane jest jego największym źródłem. To wszystko doprowadziło do tego, że stężenie BaP w powietrzu nad Polską przekroczyło 40-krotnie przyjęte normy. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, gdzie smog jest największy. Szczególnie tragiczna sytuacja jest w Krakowie. Mieszkańcy tego miasta, wystawieni na działanie smogu i zanieczyszczonego powietrza, rocznie przyjmują dawkę toksyn, która równa jest 2,5 tys. wypalonych papierosów. Benzo(a)piren powoduje wiele zdrowotnych powikłań, a najpoważniejszym z nich jest rak. Co więcej, uszkadza on także nadnercza i układ krążenia, a to może prowadzić do kolejnych schorzeń. W obliczu tak gigantycznego stężenia tego związku w powietrzy przestaje dziwić fakt, że maski antysmogowe sprzedają się w tak wielkich ilościach.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prognoza pogody pomoże ocenić stan powietrza

Ważna w takiej sytuacji jest świadomość tego, jak możemy się uchronić przed taką trucizną. Przede wszystkim należy obserwować jakość powietrza w naszym mieście, a pomóc w tym może zwyczajna prognoza pogody. Najgorsze pod tym względem są słoneczne i stosunkowe ciepłe dni, w których praktycznie nie ma wiatru. Wszystko dlatego, że powietrze zawierające zanieczyszczenia w ciągu dnia ogrzewa się i unosi, jednak później natrafia na zimne powietrze, które skutecznie spycha je ku ziemi. W ten sposób smog utrzymuje się znacznie dłużej, a my z każdym oddechem wprowadzamy do swojego organizmu kolejną dawkę szkodliwych substancji.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Został bankrutem, chciał się zabić. Gwiazdor Polsatu na dnie
  2. Znaki zodiaku i moda. Kto jest najbardziej stylowy?
  3. Znaki zodiaku o ognistym temperamencie. Kto ma diabełka za skórą?
  4. Agnieszka Włodarczyk przeżywa kolejny dramat. Już nigdy nie zazna szczęścia?
  5. Kamery tego nie pokazały! Uczestnicy Top Model poniżyli rywalkę
Następny artykuł