Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Do naszego kraju na dobre ma wkroczyć chłodna aura, nie wykluczone są również obfite opady. Niestety taka pogoda będzie sprzyjała zawieszeniu się w powietrzu zabójczych substancji. Służby nie pozostawiają złudzeń, że sytuacja już teraz jest dramatyczna.

Prognoza pogody na nadchodzące godziny nie tylko jest w stanie zdradzić nam jakiej aury powinniśmy się spodziewać, ale także stwierdzić, jak bardzo smog będzie uprzykrzał nam życie.

Okazuje się, że w tej kwestii nie jest i nie będzie kolorowo. Oficjalne wskaźniki już mówią o kilkukrotnie przekroczonych normach, a może być tylko gorzej.

Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń – smog zaatakuje na całego

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na bieżąco monitoruje jakość powietrza w naszym kraju. Wiadomo, że najwięcej uwagi przywiązuje się do wielkich miast, ponieważ to właśnie w nich sytuacja jest najpoważniejsza. Wprawdzie ostatnie dwa dni mogły zwiastować załagodzenie problemu, ale okazuje się, że była to cisza przed burzą.

Dzisiejsze wskaźniki szaleją od samego rana. Oczywiście największe stężenie szkodliwych pyłów zanotowano w Krakowie. Stacja pomiarowa przy al. Trzech Wieszczów zarejestrowała dzisiaj 149 mikrogramów PM10 na metr sześcienny, co daje 298 procent normy. Nie lepiej jest w przypadku pyłów PM2,5, których stężenie to 112 mikrogramów na metr sześcienny. W ich przypadku to zawrotne 446 procent dopuszczalnej normy.

Zostańcie w domach!

W obliczu realnego zagrożenia służby zalecają pozostanie w domach oraz szczelne zamknięcie okien oraz drzwi, przez które smog mógłby dostać się do środka. Jeśli wyjście na zewnątrz jest niezbędne, to należy wyposażyć się w maseczkę.

Prezydent Krakowa poprzez stronę internetową miasta poprosił wszystkich mieszkańców o jak największe ograniczenie czynności, które przykładają się do powstawania zanieczyszczeń. Przede wszystkim zalecane jest korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast prywatnych samochodów.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także jakość opału wykorzystywanego do ogrzewania domów i mieszkań. Władze miasta zaapelowały również o czasowe powstrzymanie się od palenia w kominkach.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jolanta Kwaśniewska i sekrety jej wyglądu. Możecie przeżyć szok!

Podobnie zła sytuacja panuje również na terenie innych Polskich miast. Dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu w Warszawie przekroczone jest już o prawie 250 procent. Z podobną sytuacją trzeba liczyć się w Łodzi czy też Bydgoszczy.

Póki co trudno powiedzieć przez ile dni stan powietrza będzie się utrzymywał na tak niskim poziomie albo jeszcze pogarszał. Wiadomo jedynie, że prognozy pogody na najbliższe dni nie wróżą rychłego zażegnania smogowego problemu przynajmniej na chwilę.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Klienci zdruzgotani. Co z pieniędzmi ludzi z Getin Noble Bank? 
  2. Najgorsza możliwa wróżba sprawdzi się? Krzysztof Jackowski o uderzeniu asteroidy 
  3. Gwiazdy disco polo staną przed sądem za ten występ! Nie takiej kariery się spodziewały 
  4. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?

Andrzej Duda i narodowcy, czyli MEMY po obchodach 11 listopada