1,2 tys. interwencji straży, a to dopiero początek. Polsce grozi fala pożarów

1,2 tys. interwencji straży, a to dopiero początek. Polsce grozi fala pożarów Źródło: Pixnio/Gerald Vicker, USFWS

Prognoza pogody w ostatnich dniach po raz kolejny nas zaskakuje. Gwałtowne zmiany temperatur, a także silny wiatr, na dodatek niosący ze sobą chmury pyłu znad Sahary, wywołały liczne zniszczenia na terytorium Polski. Wygląda jednak na to, że to dopiero początek. Straż pożarna będzie miała pełne ręce roboty.

Prognoza pogody w ostatnich dniach nie wyglądała najlepiej. Zaraz po świętach nad Polskę nadciągnął front, który przyniósł nam silny wiatr, niosący ze sobą na dodatek całe chmury pyłu. Ponadto grzejące coraz mocniej słońce i brak opadów przyczyniły się do coraz większej suszy. W niektórych miejscach do powstania pożaru potrzeba zaledwie niewielkiego bodźca. Do tej pory strażacy musieli interweniować niemal 1,2 tys. razy.

Jak się okazuje to nie koniec. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało nawet ostrzeżenie dotyczące zagrożenia pożarem i silnym wiatrem. Te dwa czynniki bardzo sprzyjają powstawaniu i błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się pożaru. Należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza podczas wizyty w lesie.

Prognoza pogody nie wróży najlepiej. RCB ostrzega

W ostatnich dniach całą Polską wstrząsnął pożar, trawiący Puszczą Kampinowską. Pomimo natychmiastowej interwencji dziesiątek zastępów strażaków, gaszenie nie było łatwe. Ostatecznie część puszczy spłonęła, choć i tak można mówić o szczęście - ze względu na susze i silny wiatr pożar mógł rozprzestrzenić się na znacznie większym obszarze. Wygląda na to, że najbliższe dni będą równie niebezpieczne, a strażacy będą mieli pełne ręce roboty.

- Uważajcie w lasach! Niemal w całej Polsce utrzymuje się duże lub średnie zagrożenie pożarowe. Jest bardzo sucho. Ogień w takich warunkach rozprzestrzenia się błyskawicznie - ostrzega RCB.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W najbliższych dnia to właśnie w Polsce pośród wszystkich krajów Europy będzie najwyższe zagrożenie pożarowe. Według szacunków w tym roku liczba pożarów jest niemal dwukrotnie wyższa niż w poprzednim. Ze względu na pogodę tylko w ciągu kilku dni strażacy zanotowali ponad tysiąc interwencji. Wystarczy zwykła butelka, pozostawiona w lesie, aby wywołać ogień, który strawi kilka hektarów lasu.

Według informacji RCB tylko w ciąg jednego dnia odnotowano aż 363 pożary lasów. Zagrożenie przede wszystkim dotyczy województwa mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, a także północnej części województwa wielkopolskiego.

W tej sytuacje wszyscy liczą na jak najszybsze opady. Problemem jest jednak to, że w chwili obecnej ściółka leśna jest tak przesuszona, że nie chłonie wilgoci, lecz ją odbija. Dopiero kilka dni intensywnych opadów mogłyby przynieść jakiś skutek.

 

(źródło: Twitter/RCB)

 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska jak Agata Duda? Aktorka wygląda niemal identycznie!
  2. Córki Hanny Lis to prawdziwe piękności. Julia i Ania mogłyby zostać gwiazdami!
  3. Śmierć Michała na zawsze będzie tajemnicą. Są wyniki sekcji zwłok
  4. TVP podało pilne informacje. Ważny polityk PO nie żyje, popełnił samobójstwo
  5. Masz stary dowód? Dostaniesz fortunę

źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News