Tak źle w Polsce jeszcze nie było. Służby wydały ostrzeżenia NAJWYŻSZEGO STOPNIA

Tak źle w Polsce jeszcze nie było. Służby wydały ostrzeżenia NAJWYŻSZEGO STOPNIA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o trzecim, najwyższym stopniu zagrożenia pogodowego dla trzech północnych województw. Prognoza pogody na najbliższe godziny nie prezentuje się optymistycznie. Wody Bałtyku i spływających do niego rzek znacznie się podniosły. Lokalnie mogą wystąpić nawet powodzie.

Prognoza pogody dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego jest jedną z najgorszych od lat. Niezwykle silny, wiejący w głąb lądu wiatr od strony Morza Bałtyckiego, spycha wodę z powrotem do rzek, powodując podnoszenie się ich lustra o wiele ponad poziom alarmowy. W wyniku wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia IMGW ostrzega i nakłada trzeci stopień zagrożenia pogodowego dla wymienionych obszarów. Na całym wybrzeżu miejscowe władze zamykają plaże i mola (najsłynniejsze molo w Sopocie także zostało zamknięte), odradzają parkowania samochodów pod drzewami oraz proszą o zabranie z balkonów obiektów ruchomych.

Potężne wichury mają potrwać jeszcze przez kilkanaście godzin. Przez ten czas służby z północy kraju pozostaną w stanie najwyższej gotowości. W wielu miejscach rozstawiono już specjalne rękawy przeciwpowodziowe. - W newralgicznych miejscach, najniżej położonych przy wejściach na plaże, montowane są szandory zabezpieczające przed przedostaniem się wody - powiedział Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego gdańskiego magistratu, gdzie rzeki również podniosły się do niebezpiecznego poziomu.

Prognoza pogody na zagrożonych terenach

Trójmiasto nie jest oczywiście jedynym zagrożonym miejscem. Odpowiednie przygotowania czynione są w całym nadmorskim terenie, także na Zalewem Wiślanym. W Elblągu woda w rzece Elbląg osiągnęła już 616 centymetrów, czyli ponad 50 centymetrów ponad poziomem alarmowym. Jak przekazało IMGW, na całym Pomorzu Zachodnim poziom wody w Bałtyku przekroczy stan alarmowy. 3. stopień ostrzeżenia obowiązywał będzie do godziny 3:00 w czwartek. Woda podniesie się również na Zalewie Szczecińskim. Alert u ujścia Odry potrwa do 6:00 w czwartek. To samo czeka wybrzeże Pomorza Gdańskiego. Woda morska niebezpiecznie się podnosi, a najwyższy stopień zagrożenia pogodowego zostanie utrzymany do godziny 3:00 w czwartek. Na Warmii i Mazurach stan alarm pogodowy utrzymany zostanie do godziny 13:00 w czwartek.

Tak źle nie było od dawna

Dawno już nie obserwowaliśmy trzeciego, najwyższego stopnia zagrożenia pogodowego i powodziowego na tak wielkim obszarze północy kraju. Miejscowe władze apelują o zachowanie rozwagi i niezbliżanie się do niebezpiecznie podnoszących się wód. Zachęcają także do odpowiedniego zabezpieczenia dobytku i pozostania w domu. Z powodu sztormu i niebezpiecznego stanu wód odwołane zostały także promowe połączenia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej ze Szwecją. W porcie w Świnoujściu zatrzymana została Cracovia, płynąca do Ystad, a w Gdańsku Wawel, który kursuje do Nynashamn. Obszary objęte ostrzeżeniem. Screenshot: pogodynka.plZOBACZ TAKŻE:
  1. Pogoda na początku roku oszaleje! Będzie koszmarnie
  2. Przerażająca przepowiednia Jackowskiego wstrząsnęła Polską! Kubica w wielkich tarapatach?
  3. Gigantyczne wichury i powodzie uderzyły w Europę, 12 osób nie żyje! Czy Polsce też grozi kataklizm?
  4. Gdzie mieszka Kuba Wojewódzki? Gwiazdor ma piękne apartamenty
  5. Przepowiednie na 2019. Najgorsze dopiero przed nami?
źródło: tvnmeteo.tvn24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News