Niesamowicie silny wiatr uderzy w Polskę. Niż z Danii nadciąga

Niesamowicie silny wiatr uderzy w Polskę. Niż z Danii nadciąga Źródło: Pixabay/ Free-Photos

Prognoza pogody znów nie rozpieszcza. Zaczęła się kalendarzowa jesień i mimo, że w ostatnich dniach można było mieć szansę na złapanie ostatnich promieni słońca, to czas na ponurą i chłodną aurę. Meteorolodzy przestrzegają przed mocnym niżem prosto z Danii.

Prognoza pogody na poniedziałek jest przerażająca, a jednocześnie stanowi poważne ostrzeżenie. IMGW wydało już pierwsze alerty dla kilku województw, a meteorolodzy radzą ten dzień spędzić w ciepłych czterech ścianach. Będzie wiało i to nie na żarty.

Prognoza pogody na poniedziałek jest niepokojąca

Poniedziałek to przełomowy dzień - pierwszy od momentu rozpoczęcia astronomicznej jesieni, który zahartuje mieszkańców Polski na chłodne miesiące. Początek tygodnia przywita Polaków bardzo silnym wiatrem - to efekt niżu znad Danii, który właśnie 30 września zacznie przemieszczać się nad Bałtyk, a stamtąd będzie sunąć w kierunku Łotwy. Polska odczuje jego silne skutki.

IMGW ostrzega, że już w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo mocno wiało. Szczególnie mocne porywy wiatru czekają obszary górskie i podgórskie. W samych Beskidach wiatr osiągnie prędkość 80 km/h, a w Tatrach wzrośnie do 110 km/h. Na sporym obszarze Polski będą to porywy do 60 km/h. W dzień wiatr zacznie przybierać na sile - prawie w całym kraju będzie wiać z prędkością 100 km/h.

W Sudetach będzie wiać nawet z prędkością 110 km/h

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Intensywne porywy wiatru odczują osoby mieszkające na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu. IMGW w związku z tym postanowiło wydać alerty dla 15 województw. Jedyne nieobjęte ostrzeżeniami województwo to lubelskie. Najgorsza sytuacja zapowiada się na zachodzie oraz południowym zachodzie.

Dzisiaj grzeje: 1. NIE ŻYJE wybitna Polka. W wieku 44 lat miała tragiczny wypadek
2. Córka dostała uwagę od polonistki. Mama była tak zdruzgotana treścią, że opublikowała ją w internecie

W Sudetach porywy wiatru wyniosą nawet 110 km/h, a w Tatrach wartość ta wzrośnie do 140 km/h. Wtorek nie zapowiada się już tak wietrznie - z momentem przesuwania się niżu siła wiatru zacznie stopniowo maleć.

- W nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru będzie stopniowo, od zachodu, maleć. Na zachodzie kraju wiatr będzie umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h, nad ranem już jedynie do 40 km/h - informuje IMGW.

Najlepsze newsy dnia:

  1. GIGANT sprzedaży chce się wycofać z Polski. Wszystko przez handlowe niedziele
  2. Nie żyje wnuk legendarnego artysty, chłopiec miał zaledwie 10 dni
  3. Doda zdecydowała się na wielką metamorfozę, którą utarła nosa hejterom. "Wszyscy, którzy pie****** głupoty, mogą pocałować mnie w d*pę"
  4. Absolutnie kultowa postać umrze w "Na dobre i na złe". Fani są zdruzgotani i zrozpaczeni jak jeszcze nigdy wcześniej
  5. Turbopromocja w Biedronce! Dzikie tłumy będą walić drzwiami i oknami, byleby tylko się załapać chociaż na końcówkę

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł