Prognoza pogody dla Polski nie wróży nic dobrego miłośnikom ciepłych letnich wieczorów. Już za trzy dni nastąpi astronomiczny koniec lata i początek jesieni, który zbiegnie się w czasie z nagłym ochłodzeniem. Czas na wyciągnięcie z szaf ciepłej odzieży.

Prognoza pogody na koniec tego tygodnia drastycznie różni się od tej na jego początek. W zeszły weekend otrzymaliśmy informację o nadchodzącym nad Polskę wyżu Rodegang, który przyniósł ogromne masy ciepłego powietrza.

Od poniedziałku obserwujemy więc bardzo ciepłe i słoneczne dni z nielicznymi opadami oraz zdecydowanie chłodne noce. Wyż ominął jedynie północną część kraju, gdzie temperatury może i do najniższych nie należały, ale za to obserwowano spore zachmurzenie i częste opady.

Meteorologiczna sielanka skończy się jednak pojutrze w nocy, kiedy nastąpi jesienna równonoc i początek przedostatniej pory roku. Wiąże się to także z ochłodzeniem, z którym nie poradzimy sobie aż do następnego tygodnia.

Prognoza pogody na następne dni

Obecnie nad Polskę nadchodzi inny front, niosący ze sobą masy zimnego powietrza. Pogorszenie pogody obejmie cały kraj.

– Front idzie jak spychacz na wschód i czeka nas istotna zmiana pogodowa, która wymiecie ciepłe masy powietrza znad całego kraju – podaje Maciej Ostrowski z meteo.pl

Spotkanie wyżu z niżem zaowocuje ulewnymi deszczami i porywistymi wiatrami, które mogą osiągnąć prędkość do nawet 80 km/h. O ile jeszcze dziś w niektórych częściach Polski termometr wskazuje nawet 30 stopni Celsjusza, od piątku wartość ta zmaleje nawet do 10.

Najzimniej będzie w najcieplejszej do tej pory Polsce Zachodniej i tradycyjnie najchłodniejszej Polsce Północnej. Będzie to wynik wpływu mas zimnego powietrza z północy Europy na nasz klimat.

– W weekend dostaniemy się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Północnego i Morza Norweskiego – mówi w rozmowie z WP Ireneusz Dąbrowski z Biura Prognoz Cumulus.

Ochłodzenie potrwa aż do połowy następnego tygodnia, kiedy to powrócą wyższe temperatury. Niż ustąpi ciepłemu powietrzy z południowego-zachodu. Ocieplenie potrwa do końca miesiąca, a w ostatni weekend września temperatura w niektórych miejscach osiągnie nawet 25 stopni Celsjusza.

Złota polska jesień

Według zapowiedzi synoptyków także i październik będzie miesiącem przyjemnym. Prognozowane są dosyć wysokie temperatury. Średnia będzie wyższa o 1-3 stopnie niż w latach poprzednich. Potem nastąpić mają natomiast ulewne deszcze i odczuwalne, zimowe ochłodzenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żabka pod medialnym ostrzałem. „Członków i sympatyków PiS nie obsługuję”
  2. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Wiemy, gdzie wygra PiS
  3. Z ostatniej chwili: SN wysyła kolejne zapytania do TSUE

Czy martwisz się idącymi zmianami pogody?

Loading ... Loading ...

Fala upałów zalewa Polskę. Internauci nie wytrzymują [MEMY]

Andrzej Duda rządzi już trzy lata. Te MEMY najlepiej podsumowują ten okres!

źródło: wiadomosci.wp.pl

Zobacz również