Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Katastrofalne zniszczenia po ulewach w Polsce

Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Katastrofalne zniszczenia po ulewach w Polsce Źródło: facebook.com remizacompl

Prognoza pogody przewidywała gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jednak nikt nie spodziewał się tak ogromnych zniszczeń, spowodowanych przez obfite ulewy. Mieszkańcy południowej Polski walczą ze skutkami powodzi, w wielu rejonach sytuacja jest dramatyczna.

Prognoza pogody ostrzegała mieszkańców południowej Polski, nikt nie spodziewał się takiego ogromu zniszczeń. Gwałtowne ulewy spowodowały powodzie i podtopienia w rejonie województwa podkarpackiego, sytuacja jest dramatyczna. Na miejsce udał się premier Mateusz Morawiecki.

Prognoza pogody - Podkarpacie walczy z powodzią

Gwałtowne deszcze zaczęły się w piątek około godz. 16 i przeszły przez powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i częściowo przemyski. Skutkiem ulewy są liczne lokalne podtopienia domów mieszkalnych i budynków gospodarczych oraz zalanie drug. Ewakuowano kilkadziesiąt osób.

– Wiemy, że sytuacja w wielu miejscowościach w tych powiatach jest z jednej strony dramatyczna, z drugiej strony dynamiczna, ponieważ woda tak szybko, jak przyszła, w wielu miejscach zaczyna opadać, zostawiając zniszczenia. Z tego powodu nieprzejezdne są przynajmniej trzy drogi wojewódzkie, a więc i dostęp pomocy, takiej jak straż pożarna, wojsko, jest w tej chwili w niektórych miejscowościach utrudniony – poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ewa Leniart dodała, że sytuacja zupełnie zaskoczyła mieszkańców, a straty spowodowane przez ulewę są ogromne, choć na razie ciężko je oszacować. Nikt nie spodziewał się tak dramatycznego rozwoju sytuacji w regionie.

 – Malutkie cieki wodne przeobraziły się w rwące rzeki, które swoim nurtem zabierały wszystko, łącznie z samochodami i mostem w miejscowości Manasterz. Straty, jakie będą, będzie można oszacować dopiero po tym, jak woda opadnie. Póki co z punktu widzenia straży pożarnej sytuacja jest w jakiś sposób opanowana. Teraz pozostanie odpompowywanie piwnic, studni, wszystkiego. Taka sytuacja nigdy nie miała jeszcze miejsca – przekazał mł. bryg. Tomasz Dzień ze straży pożarnej w Przeworsku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na miejsce katastrofy uda się premier Mateusz Morawiecki

Jak przekazał Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, ewakuowano mieszkańców 50 mieszkańców powiatów łańcuckiego, 13 osób z rzeszowskiego, 15 poszkodowanych z przeworskiego oraz 30 osób z przemyskiego.

– Cały czas ewakuacja trwa, bo wiele domów jest odciętych od świata, drogi dojazdowe do nich są zalane – poinformował.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne alerty dla aż 9 województw, wysokie zagrożenie zdrowia i życia. Żywioł ponownie uderzy

2. Media obiegła smutna informacja. Nie żyje światowej sławy sportowiec

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ma zamiar odwiedzić poszkodowanych mieszkańców w województwie podkarpackim.

– Jestem w drodze na Podkarpacie. Ulewy spowodowały tragiczną sytuację w wielu miejscowościach. Gdy 1100 strażaków walczy z żywiołem, moje miejsce jest tam, w sztabie kryzysowym; będziemy raportować o sytuacji na bieżąco – oświadczył w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Żałoba, oczy pełne łez, rozpacz, córka Magdy Gessler zmarła w strasznych okolicznościach. Po latach gwiazda TVN wszystko opowiedziała
  2. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości
  3. Świat stanął na głowie. Dowiedzieliśmy się, ile "wypada" dać w kopercie na ślubie, oszałamiające kwoty
  4. Gromadzisz swoje pieniądze na bankowym koncie? Nie mamy dobrej wiadomości, sytuacja jest wyjątkowo poważna
  5. Wracają poważne zakazy, zamykają kolejne miejsca publiczne. Napłynęły wiadomości o bardzo trudnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych
  6. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Setki zatruć i śmiertelne przypadki

Źródło: Fakt 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News