Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem
Pikio.pl
Irmina Jach - 12 Stycznia 2021

IMGW pilnie ostrzega, pomarańczowe alerty. Podobnego zjawiska nie było od bardzo dawna

Prognoza pogody na najbliższe dni ostrzega przed nieprzewidywalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed niezwykle rzadkimi burzami śnieżnymi. Noc z wtorku na środę może być niebezpieczna.

Prognoza pogody na bieżący tydzień zapowiada nadejście prawdziwej zimy. We wtorek 12 stycznia temperatura powietrza w niemal całym kraju spadła poniżej zera, a wieczorem na zachodzie Polski spadnie śnieg. Szczególnie intensywnie będzie na Dolnym Śląsku oraz w Zachodniopomorskiem.

Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I (Pomorze Zachodnie) i II (Dolny Śląsk) stopnia właśnie dla tych obszarów. W nocy z wtorku na środę oraz w środę, nad Morzem Bałtyckim i na wybrzeżu mogą wystąpić niebezpieczne burze śnieżne.

Jak tłumaczą eksperci, „wszystko przez adwekcję zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego”. Burzom mogą towarzyszyć porywisty wiatr, dotkliwy mróz, a nawet wyładowania atmosferyczne.

- W chłodnej porze roku burze są zjawiskiem wyjątkowym. Zdarzają się jednak sytuacje pogodowe na tyle dynamiczne, że sprzyjają rozwojowi silnie rozbudowanych chmur Cumulonimbus i wystąpieniu wyładowań atmosferycznych również zimą - wyjaśniają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Szef szpitala na Stadionie Narodowym przekazał czarną wiadomość. Słuchacze się nie przesłyszeliSzef szpitala na Stadionie Narodowym przekazał czarną wiadomość. Słuchacze się nie przesłyszeliCzytaj dalej

- Takie warunki wystąpiły w Polsce 26 marca 2019 roku, kiedy przez wschodnie województwa szybko przemieszczał się aktywny niż wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Silne porywy wiatru, intensywne opady śniegu i liczne wyładowania atmosferyczne stanowiły realne niebezpieczeństwo i w wielu miejscach sparaliżowały m.in. ruch na drogach - dodają eksperci.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Alert drugiego stopnia wskazuje na duże ryzyko pojawienia się komplikacji.

Podczas zbliżającej się nocy Polacy powinni szczególnie zadbać o własne bezpieczeństwo. Warto zrezygnować z podróży i wychodzenia z domu bez potrzeby. Obfite opady śniegu mogą spowodować blokadę ruchu na drogach i liniach kolejowych.

Burze śnieżne w ostatnich dniach sparaliżowały również Hiszpanię. Z powodu śnieżycy wiele samochodów utknęło na autostradach. Przez miniony weekend nie kursowały również pociągi. Około sto osób spędziło 40 godzin w centrum handlowym Gran Plaza w mieście Majadahonda w pobliżu Madrytu.

Śnieżyca Filomena pozbawiła życia siedem osób, tysiące ofiar doznało licznych obrażeń kończyn. Na ulice wyszli wojskowi. Żołnierze docierają do chorych w miejscowościach odciętych od świata przez ogromne zaspy i uszkodzenia dróg.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: naTemat/Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News