Synoptycy: Nadchodzi załamanie pogody. W Polskę uderzą tornada

Synoptycy: Nadchodzi załamanie pogody. W Polskę uderzą tornada Źródło: .

Prognoza pogody ostatnimi czasy przyniosła wiele niespodzianek. najpierw nieznośne upały, później radykalne ochłodzenie. Teraz synoptycy ostrzegają przed kolejnymi zawirowaniami. Nie będzie bezpiecznie.

Prognoza pogody w czerwcu straszyła ponad 30-stopniowymi upałami i wyjątkowo niesprzyjającą aurą. Lipiec natomiast przyniósł załamanie pogody, a średnio słupki rtęci nie przekraczają 23 stopni ciepła. Do tego dochodzą deszcze i silny wiatr, które obniżają odczuwalną temperaturę. To jednak nie koniec, synoptycy ostrzegają przed kolejną negatywną zmianą w aurze.

Prognoza pogody jest bardzo zła. Polaków czekają niebezpieczne zjawiska

Według meteorologów niskie temperatury i historycznie zimny lipiec to jeszcze nic. najgorsze dopiero przed nami, bowiem Polacy będą musieli zmierzyć z niezwykle rzadkim w tutejszym klimacie zjawiskiem - trąbami powietrznymi. Prawdopodobnie pojawią się już w piątek, a najbardziej zagrożone będą województwa małopolskie i lubelskie. W tych regionach żywioł będzie bardzo potężny, może nawet niszczyć drzewa czy budynki.

- Na skutek zafalowania frontu chłodnego intensywne opady deszczu, ulewy i gwałtowne burze spodziewane są na południu i wschodzie kraju – stwierdził Ryszard Olędzki, meteorolog.

Warto przygotować się do nadchodzących wydarzeń i zaplanować swoje podróże tak, aby nie opuszczać domu bez wyraźnej potrzeby. Trzeba zadbać o zabezpieczenie wszystkich pojazdów, a przede wszystkim ustawić je z dala od wszelkich drew czy krzewów, które mogą się połamać pod wpływem silnego wiatru. Można także pomyśleć o schowaniu wszystkich przedmiotów, które nie są na stałe przymocowane do gruntu i mogą zostać porwane przez wiatr, jak donice czy meble ogrodowe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Podobne zjawisko już miało miejsce w Polsce. Relacja świadka przeraża

Trąba powietrzna, choć o dużo mniejszej mocy, przeszła niedawno w województwie łódzkim, obok miejscowości Zofiówka. Naoczny świadek tego zdarzenia opisuje, że siła wiatru była na tyle duża, że bez problemu łamała gałęzie, a nawet całe drzewa.

Podobne sceny mogą mieć miejsce już w ten weekend. Synoptycy uważają, że tornada będą mieć siłę F0 w skali Fujity, co oznacza najsłabszy wiatr. Mimo to żywioł będzie niszczył rośliny, dachy, kominy, a nawet znaki drogowe. Lepiej przebywać w tym czasie w domu i nie przemieszczać się samochodem. 

IMGW obiecuje, ze na bieżąco obserwuje zmieniającą się sytuację pogodową, a w razie zagrożeń będzie natychmiast informować Polaków.

- Monitorujemy sytuację i jak tylko pojawią się nowe prognozy zareagujemy i wydamy niezbędne komunikaty - powiedziała Anna Adamkiewicz z RCB.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Legendarna dziennikarka TVP zmarła w zupełnym zapomnieniu. Kochały ją miliony widzów, przegrała walkę z okrutną chorobą
  2. PRZERAŻAJĄCY wygląd Alicji Resich-Modlińskiej. Legenda TVP zniszczyła twarz operacjami plastycznymi 
  3. Przenigdy nie kupuj takiej popularnej wody w sklepach. Miała być zdrowa, a może być rakotwórcza
  4. W portfelu znalazł list od żony, który napisała tuż przed śmiercią. Złapiesz się za głowę, tak mocne są to słowa
  5. Wygląd córki Roberta Janowskiego onieśmiela. Nastolatka skradnie serca wielu Polaków
  6. Przyjaciel rozdaje rzeczy po zmarłej gwieździe "Świata według Kiepskich". Zdumiewające doniesienia
     
      

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News