Polska będzie walczyć z wielką powodzią? Nie mamy dobrych informacji, eksperci mają bardzo złe prognozy

Polska będzie walczyć z wielką powodzią? Nie mamy dobrych informacji, eksperci mają bardzo złe prognozy Źródło: Jonathan Ford Unsplash.com

Prognoza pogody na najbliższy czas nie należy do najlepszych. Wysokie opady mogą spowodować wystąpienie ogromnego zagrożenia związanego z możliwością wystąpienia powodzi. Już teraz niektóre regiony kraju z niepokojem spoglądają na poziom wody w rzekach, a prognoza dotycząca opadów deszczu sprawia, że konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków mogących pomóc w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Prognoza pogody podawana przez ekspertów niestety nie ucieszy praktycznie nikogo. Na temat opadów deszczu, jakie wystąpią w najbliższym czasie na terenie kraju, wypowiedzieli się synoptycy IMGW oraz zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, nie mają dobrych informacji.

Najnowsza prognoza obrazuje przed jak wielkimi niebezpieczeństwem się znajdujemy

Prognoza przedstawiona przez ekspertów z IMGW przewiduje, że już do końca czerwca spodziewać możemy się sporej ilości opadów. To właśnie one stwarzają ryzyko, że niektóre tereny kraju mogą stanąć przed zagrożeniem powodziowym. Nasiąknięta poprzednimi deszczami ziemia nie jest w stanie przyjąć więcej wody i już teraz niektóre gminy zdecydowały się na rozpoczęcie przygotowań do ewentualnych podtopień.

- Już w 20 stacjach wodowskazowych na Odrze, Wiśle, Sanie oraz mniejszych dopływach tych rzek poziom wody przekroczył stany alarmowe - przekazało w komunikacie IMGW. Synoptycy zza oceanu przedłużają okres kiedy spodziewać możemy się ulew. Eksperci NOAA podają, że taki stan rzeczy utrzymać ma się aż do 4 lipca. Najgorzej ma być na południowym-wchodzie i południu kraju.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Poziom wody na Odrze zaczyna niebezpiecznie wzrastać

Na odcinku Odry na wysokości Oławy oraz Jelcz-Laskowic poziom wody w rzece osiągnął 5,83 m, a prognoza IMGW wskazuje, że zwiększy się on do 6,4 m. To właśnie w tych miastach w województwie dolnośląskim ogłoszono we wtorek stan pogotowia przeciwpowodbzowiego. 

- Ryzyka powodzi nie da się wyeliminować całkowicie, ale da się je maksymalnie zmniejszyć - Wirtualna Polska cytuje wypowiedź Krzysztofa Wosia, zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. Wody Polskie przekazały niepokojącą informację na temat dopływów Nysy Kłodzkiej. Odnotowano w nich poziomy porównywalne do tych, które w 2010 roku wywołały powódź. Także województwo podkarpackie musi stawić czoła naturze, również tam prognozy nie są najlepsze.

Dzisiaj grzeje: 1. Widzieliśmy na własne oczy. Grób Królikowskiego po 4 miesiącach od śmierci jest w porażającym stanie

2. Popularny ser znika z Lidla. GIS wykrył w nim niebezpieczne bakterie, lepiej uważać

W kolejnych miejscach ogłaszane są alarmy

W powiecie sanockim w gminie Zarszyn ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Podkarpacie przygotowuje się na silne opady zmierzające nad kraj znad Ukrainy i zdecydowano się na stworzenie rezerwy na prognozowane opady, postanowiono o dokonaniu zrzutu wody ze zbiornika Solina. Najbliższe dni będą ogromnym wyzwaniem dla wszystkich.

- Dziś w nocy opady znad terenu Ukrainy zaczną przemieszczać się na południe naszego kraju. Prognozowane są znów ulewne deszcze powodujące zalania i podtopienia. W nocy ze środy na czwartek opady mają zanikać - przekazali cytowani przez WP obserwatorzy ze stacji meteorologicznej Będzin - Grodziec.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Twoja babcia jednak się myliła. Przepis nie ma prawa zadziałać tak, jak mówiono nam w dzieciństwie
  2. Tomasz Adamek ujawnił, na kogo zamierza zagłosować w wyborach. Gigantyczne zaskoczenie, fani nie mieli pojęcia
  3. Jest potwierdzenie, policja ruszyła. Zaczęły się masowe kontrole, każdy narażony jest nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych kary
  4. Na plaży przypadkiem natknęli się na walizkę. Jej zawartość przyprawia o mdłości, nagle w całej okolicy zaroiło się od policji
  5. Grzyby tak wielkie, że nie wiedzieli, jak do nich podejść. Rozpętało się istne szaleństwo, najlepsi grzybiarze zdradzają swój sekret
  6. TVP właśnie podało ważną wiadomość. Chodzi o Łukasza Szumowskiego, Polacy czekali na jego deklaracje

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News