Profesor Bogusław Wolniewicz, słynący z kontrowersyjnych poglądów, oświadczył w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”, że patrzy na rządy Prawa i Sprawiedliwości z niepokojem, ponieważ uwidaczniają one fakt, iż Polacy jako naród potrafią się jedynie „ze sobą żreć”.

Rządy Prawa i Sprawiedliwości budzą niepokój prof. Wolniewicza, między innymi dlatego, że pomimo hucznych zapowiedzi podczas kampanii wyborczej o zaprowadzeniu „zgody narodowej” i szukania pokojowego porozumienia z opozycją czołowi politycy PiS – których profesor określa mianem „ekstremistów” – ciągle dążą do konfrontacji i awantur politycznych.

– Głosując na PiS, liczyłem, że partia ta będzie dążyć do porozumienia umiarkowanych sił obu stron; i do zneutralizowania ekstremistów tu i tam. Tymczasem okazuje się, że w PiS ekstremiści – tacy jak Kaczyński, Macierewicz i Ziobro – biorą górę. Patrzę na to z niepokojem i trwogą. Tymczasem KOD to po prostu agentura – mówi prof. Wolniewicz.

Według prof. Wolniewicza, wysuwane przez Jarosława Kaczyńskiego hasła jak „Tuska pod sąd” czy „Macierewiczowi chwała”,  to nic innego jak rzucenie wyzwania nie tylko opozycji, ale również umiarkowanemu elektoratowi Prawa i Sprawiedliwości.

Jak również przekonuje profesor – na przykładzie kłótni z przeszłości o to kto z polskich polityków ma reprezentować Polskę za granicą – jedyne w czym Polacy są naprawdę dobrzy to w żarciu się między sobą.

 – W katastrofie smoleńskiej do wyjaśnienia jest tylko bałagan organizacyjny po stronie polskiej, który do katastrofy doprowadził. Skandalem politycznym było, że pojechały tam dwie osobne delegacje. To był publiczny dowód, że Polacy tylko potrafią się ze sobą żreć. Swoich waśni nie mogli zawiesić ani Tusk, ani Kaczyński i obaj są temu winni. Nawet gdy mieli stanąć nad tą straszną mogiłą katyńską, woleli rozgrywać – na oczach Rosjan – swoje kłótnie – przekonuje Wolniewicz.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: do rzeczy 17/2016

...

Zobacz również