Jerzy Vetulani, jeden z najpopularniejszych w Polsce specjalistów w dziedzinie neurobiologii, stwierdził, że „sześciolatki niezdolne do rozpoczęcia edukacji są niedorozwinięte”.

Według naukowca dzieci, które nie są zdolne do rozpoczęcia edukacji w wieku 6 lat są „albo niedorozwinięte, albo chore, albo leniwe, albo głupio chowane”. Neurobiolog stwierdził też, że należy współczuć ich rodzicom.

Słowa Vetulaniego to reakcja na umieszczenie w zapowiedzianym przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum pytania w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków.

W nadchodzącym roku szkolnym po raz pierwszy rozpocznie edukację cały rocznik 6-letnich dzieci.

fot. twitter
fot. twitter

Natomiast Ministerstwo Edukacji wskazuje, że spośród 202 państw aż w 134 funkcjonuje obowiązek szkolny dla dzieci od 6 roku życia. W Unii Europejskiej 22 kraje stosuje takie rozwiązanie a w takich krajach jak Grecja, Holandia czy Wielka Brytania dzieci rozpoczynają swoją edukację już w wieku 5 lat.

Przeciwnicy posyłania sześciolatków do szkół przekonują z kolei, że polski system edukacji oraz same szkoły nie są wystarczająco dobrze przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci. Według niektórych przeciwników posyłanie dzieci do szkół w tak młodym wieku to „niszczenie ich dzieciństwa”.

prof. Jerzy Vetulani jest uznanym w Polsce i na świecie specjalistą w dziedzinach neurobiologii,  psychofarmakologii i biochemii. Jest także członkiem Państwowej Akademii Nauk gdzie przewodniczy Instytutowi Farmakologii oraz honorowym członkiem Indian Academy of Neurosciences. Ma na swoim koncie kilkaset prac naukowych o zasięgu ogólnoświatowym.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.