proboszcz pensja
fot.youtube.com/bartua
Mateusz Wysokiński - 13 Grudnia 2018

Proboszcz pensja: Ile zarabiają w Polsce?

Proboszcz pensja - zarobki duchownych bardzo interesują polskich wiernych. Ile zarabiają osoby, które kierują parafiami? Jakie zarobki skrywają przed nami duchowni?

Proboszcz pensja. Ile zarabiają w Polsce duchowni? Czy ich zarobki są duże, czy raczej niewystarczające? W naszym tekście spróbujemy przedstawić, jak wygląda kwestia zarobkowania przez duchownych w Polsce. Liczby, które przedstawiamy poniżej, mogą różnić się od rzeczywistych dochodów poszczególnych zgromadzeń, ale są najbliższe wszystkich znanych danych.

Proboszcz pensja

Zarobki proboszczów w Polsce wahają się w zależności od miejsca, w którym pracują księża. Wszystko jest rozliczane z uwzględnieniem zamożności danego ośrodka metropolitarnego. Proboszcz w parafii w Opolu zarobi średnio 2400 złotych, wówczas gdy jego kolega z Płocka 5300 złotych. Na największe zarobki mogą liczyć kapłani z Krakowa, którzy za miesiąc duchowej posługi są w stanie zarobić około 8 tysięcy złotych.

Zarobki księży 2018

W 2018 roku zarobki księży uzależnione były w dużym stopniu od ich zasług dla kościoła, miejsca zamieszkania i czynników wewnętrznych, takich jak liczba wiernych będących pod duchową opieką księdza. Ksiądz wikary na małej wiejskiej parafii w 2018 roku zarobił średnio 800 złotych. W bieżącym rok na najlepsze zarobki mogli liczyć biskupi polowi w randze generała. Ich podstawowe zarobki wyniosły 10700 zł.

Ile zarabia ksiądz 2017

Zarobki księży przez rok praktycznie się nie zmieniły w stosunku do bieżącego roku.

Ile zarabia ksiądz w szkole

Pensja księdza w szkole traktowana jest jako dodatek do jego podstawowej pensji odbieranej w parafii. Według danych, co drugi ksiądz w Polsce pracuje jako katecheta. Z racji dodatkowej pracy zarobki duchownych mogą sięgać od 3 do nawet 5 tysięcy złotych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PapieżFranciszek powalił tym wszystkich na kolana! Najpiękniejsze gesty papieżaCzytaj dalej

Ile zarabia ksiądz w szpitalu

Według danych ksiądz na etacie w szpitalu może zarobić nawet 4 tysiące złotych. Jest to o ponad 1700 złotych mniej w porównaniu do lekarza będącego dopiero na początku drogi zawodowej.

Ile zarabia zakonnica

Pomimo tego, że księża w Polsce mogą liczyć na naprawdę duże zarobki, siostry zakonne nie mogą liczyć na nic. Jedyna ich pensja może pochodzić z pracy w szkole. Jeśli kobiety mają jakiekolwiek potrzeby materialne, muszą prosić o pieniądze siostry zakonnej zarządzającej zgromadzeniem.ZOBACZ TAKŻE
  1. Czy Kuba Wojewódzki ma bielactwo? Wstrząsające spekulacje mediów i fanów
  2. Pocałunek Neptuna. Wyjaśniamy, co to jest
  3. Ilu mężów miała Doda? Nie skończyło się na jednym
  4. Przepowiednie na 2019. Jackowski i inni ujawniają przyszłość!
  5. Andrzej Grabowski schudł. Aktor uratował swoje życie w ostatnim momencie
Donald TuskDonald Tusk nie mówił tego o swojej rodzinie. Cała prawda wyszła na jaw!Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News