Masz jeszcze stare monety z PRL-u? Mogą być wyjątkowo cenne, osiągają zawrotne wartości

Masz jeszcze stare monety z PRL-u? Mogą być wyjątkowo cenne, osiągają zawrotne wartości Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Środki płatnicze z czasów PRL mogą być warte kilkadziesiąt razy więcej niż wynosi ich pierwotny nominał. Mało kto wie, że na zwykłych monetach można nieźle zarobić. Wystarczy jedynie przejrzeć pieniądze, które wiele osób zostawiło sobie "na pamiątkę".

Pamiątki z PRL od pewnego czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie chodzi wyłącznie o meble, kartki na żywność czy niepsujący się od lat sprzęt AGD. Zajrzyjmy do schowków i sprawdźmy, czy nie kryją się tam niżej opisane skarby.

Koneserzy szukają monet, które dla wielu są pospolite i zbędne

Niejednokrotnie pisaliśmy, że na monetach z okresu PRL można nieźle się wzbogacić. Takie skarby jak 5 zł z rybakiem czy też złotówka z 1957 roku osiągają niesamowite kwoty na internetowych aukcjach. Można za nie dostać nawet 1000 zł, a szczęśliwcom udaje się wzbogacić nawet o 1500 zł. Nic dziwnego, że po przeczytaniu takich artykułów wiele osób sprawdziło schowki, czy aby przypadkiem nie uchowały się tam podobne okazy.

Na przykład moneta o nominale 2 zł z 1981 roku bez żadnych rys i skaz jest rzeczywiście pożądana przez kolekcjonerów. Za monetę o stanie określanym jako "1" (bez śladów zużycia, dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy, czyli nie były w obiegu) można dostać od ręki 12 zł. Jednak to tylko jeden z wielu przykładów. Za inne monety o nominale 1 lub 2 zł można dostać nawet 30 zł i więcej.

Monety z czasów PRL robią furorę na aukcjach

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Za złotówkę z 1987 roku o stanie menniczym na poziomie -1 można dostać 30 zł. Jeśli moneta, którą posiadamy we własnych zasobach otrzymałaby stan menniczy 1, można byłoby zarobić na niej jeszcze kilka złotych więcej. Najciekawszą monetą jest jednak ta o nominale 2 zł z charakterystycznym zdobieniem na rewersie.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne wiadomości obiegły media, szef partii przeżywa osobisty dramat. Nie żyje jego ojciec

2.Minister zapowiada powrót obowiązkowych maseczek. Słowa Łukasza Szumowskiego rozwścieczyły wiele osób

Za monetę o nominale 2 zł z 1971 roku można dostać 35 zł, a nawet nieco się potargować o wyższą cenę, jeśli jest w naprawdę dobrym stanie. Jeśli tradycyjna "dwójka" ma na swoim rewersie gałązkę jagód wraz z widocznymi liśćmi, a dla nas nie stanowi żadnej wartości sentymentalnej, być może warto pomyśleć o jej przehandlowaniu. Tylko na tym zyskamy, a wielbiciele epoki PRL powiększą swoje zbiory.

Fot. screeny Allegro

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niestety, już wiadomo za jakie produkty zapłacimy jak za dobra luksusowe. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca, ale jest też dobra wiadomość
  2. Panika w świecie sportu. Słynny zawodnik mógł zarazić inne gwiazdy COVID-19
  3. Pies codziennie czekał przy skrzynce na listy. W końcu zauważył listonosza, reakcja rozkłada na łopatki
  4. Grażyna Torbicka zdradziła gorzki sekret udanego związku. Dla wielu rada okaże się totalnym zaskoczeniem
  5. Magda Narożna ma zdjęcia, które podnoszą ciśnienie milionom Polaków. Nie każdy odważyłby się tak pozować
  6. Marta Kaczyńska ma dziś okrągłe urodziny. Ciężko uwierzyć, ile naprawdę ma lat

Źródło: Allegro

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News